PES bez nouzového stavu by měl opatření mírná a regionální

Přepracovanou verzi protiepidemického systému PES bez nutnosti nouzového stavu představí ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve Sněmovně. Nebyl by potřeba v nejmírnějším stupni a opatření by pak byla spíš regionální, řekl dnes novinářům.

Jan Blatný a Robert Plaga
doporučujeme

Bez dalšího souhlasu Sněmovny skončí nouzový stav 12. prosince. Stávající PES, kterým se řídí zpřísňování, nebo uvolňování opatření proti šíření epidemie covidu-19, by byl podle dřívějšího ministrova vyjádření bez nouzového stavu jen souborem doporučení. Fungovat s nouzovým stavem by měl podle Bůatného aspoň do konce roku.

Nová varianta, kterou žádala Sněmovna, je podle Blatného připravena. "Je to přepracováno tak, aby ve stupni jedna byla opatření, kterých je možno dosáhnout bez nouzového stavu, a aby také z toho bylo jasno, kde je bude možno dosáhnout," uvedl ministr.

V principu se podle něj opatření lišit nebudou. "Zásadně se ale bude lišit to, že je nebudeme aplikovat plošně, ale jenom cíleně na konkrétní lokality díky aplikaci zákona o ochraně veřejného zdraví konkrétními hygienickými stanicemi," dodal.

Sněmovna minulý týden požádala vládu, aby revidovala systém PES tak, aby první stupeň nevyžadoval nouzový stav, a definovala stav nula, kdy PES nebude vyžadován vůbec. Nulový stav v nové verzi ale podle Blatného dnešního vyjádření nebude. "Jakmile proočkujeme kolem 60 až 70 procent populace, potom můžeme poslat PES do výsluhy," řekl ministr v neděli v pořadu Partie TV Prima.

Na nouzový stav jsou vázány restrikce k omezení šíření nákazy, jak je stanoví vláda svými nařízeními. Sněmovna schvalovala prodloužení už koncem října. Kabinet žádal stejně jako nyní o 30 dnů, poslanci tehdy souhlasili podle návrhu části opozice se 17 dny.

Na jaře v Česku platil kvůli šíření koronaviru nouzový stav od 12. března do 17. května. Po souhlasech dolní komory se tehdy prodlužoval dvakrát na celkem 66 dní. Tentokrát by měl trvat nejméně 68 dní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plaga věří, že kloktací testy pro studenty se v řádu týdnů objeví

25.01.2021 18:27 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga (za ANO) doufá, že možnost kloktacích testů na koronavirus se pro…

Lidí s covidem ve středočeských nemocnicích zatím výrazně neubývá

25.01.2021 18:06 V oslovených středočeských nemocnicích, například v Kladně, zatím výrazně neubývá ani…

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 17:52 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Koordinátor očkování proti koronaviru Blahuta skončil

25.01.2021 16:55 Národní koordinátor očkování proti covidu-19 Zdeněk Blahuta se kvůli zdravotním důvodům vzdal své…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama