Podle hygieniků z Brna není kvůli koronaviru třeba panikařit

Díky včasným protiepidemickým opatřením se podařilo v České republice zamezit nekontrolovanému šíření nemoci covid-19, díky čemuž nenastalo přetížení zdravotnického systému. Skoro po čtvrt roce od prvního potvrzeného případu v zemi to dnes ČTK řekl ředitel jihomoravských hygieniků David Křivánek. Podle něj je ale ještě předčasné dělat závěry, protože nákaza je stále mezi lidmi.

"Vhodné je držet se zlaté střední cesty a situaci nedramatizovat, ale ani nepodceňovat," uvedl. Podle vedoucí jihomoravské epidemioložky Renaty Ciupek není panika potřeba, strach a stres oslabuje imunitu.

V Jihomoravském kraji je k dnešku přes 540 potvrzených případů od začátku pandemie, v zemi přes 9140. "Díky včasným protiepidemickým opatřením ministerstva zdravotnictví a vlády se podařilo zamezit nekontrolovanému šíření. V současné době se přistupuje k lokálním opatřením a jednotlivé případy jsou důsledně trasované s využitím chytré karantény," uvedl Křivánek. Podle něj se nyní značná část hygieniků věnuje pendlerům a repatriantům i administraci evidovaných přestupků.

Ředitelka protiepidemického odboru Renata Ciupek ČTK řekla, že koronavirus řešilo zhruba 40 pracovníků epidemiologického oddělení, kterým pomáhaly desítky dalších spolupracovníků a mediků. "Je potřeba poděkovat i laboratořím, se kterými jsme byli v kontaktu, protože nám ihned telefonicky dávaly hlášení, takže jsme mohli jednat co nejrychleji," uvedla Ciupek. Podle ní se objevují především případy, že se nakazí lidé v rodině nebo jedné domácnosti. "Objevila se nám i rodinná oslava, odkud se to potom dostalo do dalších kontaktů. Pořád platí, že rizikem je těsnější kontakt. Z náhodného kontaktu je riziko nákazy minimální," řekla Ciupek. Podle ní měla většina nakažených mírné příznaky nemoci. "Vystačili si sami s domácí léčbou, takových je přes 85 procent případů," řekla Ciupek. Podle ní by lidé neměli podléhat panice. "Stres a strach oslabuje imunitní systém," poznamenala Ciupek.

O pacienty s koronavirem v těžkém stavu se stará Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která na to měla vyčleněno 12 lůžek s možností plicní ventilace. Nyní jsou podle mluvčí Dany Lipovské v pohotovosti dvě lůžka a dalších osm je v záloze. Nemocnice nyní žádného pacienta s covidem-19 ve vážném stavu nemá.

Související

Více souvisejících

hygienici Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy