Pokud se v rodině opakují nádory, příbuzní by měli být testováni, nabádá lékař

Pokud mají lidé v rodině opakující se nádorové onemocnění, měli by se poradit s lékařem. Ten může spočítat, jak velké mají riziko, že se nádorové onemocnění vyskytne i u nich, a doporučit jim genetické testování.

Například ženy, které mají genetickou mutaci nazvanou BRCA mají třicetkrát vyšší riziko, že se u nich rozvine karcinom vaječníku, a desetkrát vyšší riziko, že budou mít rakovinu prsu. ČTK to řekl David Cibula, vedoucí onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty UK.

Zhruba čtvrtina žen s rakovinou vaječníku má genetickou mutaci BRCA. Podle Cibuly je tato mutace spojená se třemi typy nádorů - vaječníku, prsa a tlustého střeva. Ženy s touto mutací mají podle lékaře téměř jistotu, že se u nich v průběhu života rozvine karcinom prsu nebo vaječníku. "To, co se těmto ženám dá nabídnout, jsou takzvané profylaktické výkony. Jsou jim odstraněné zdravé vaječníky, vejcovody a je jim nabídnuto i odstranění prsu," řekl Cibula. Odstranění prsou, vaječníků i vejcovodů v minulosti z obavy před rakovinou podstoupila podle něho například americká herečka Angelina Jolie. Nádorová onemocnění se u ní v rodině opakovala.

"Pořád se stává to, co by se nemělo stát. Přijde vám 70letá paní, která má pokročilý nádor, který se nedá vyléčit. A vy vidíte, že rodinná anamnéza je jasně postižená. Ta žena by už 20 let nemusela mít svoje vaječníky, to onemocnění by nemusela dostat a vůbec by ta léčba nemusela proběhnout," konstatoval Cibula.

Podle Cibuly zatím neexistuje v českém zdravotnictví systém, který by podchytil, případně pravidelně sledoval příbuzné, v jejichž rodině se nádorová onemocnění opakují. Lidem, kteří v rodině opakovaně rakovinu měli, tedy radí konzultaci s praktickým lékařem. Ten může člověka poslat ke genetikovi, který spočítá riziko nádorového onemocnění a doporučí například pravidelné sledování se specializovaných genetických ambulancích. Kromě VFN jsou podle Cibuly také v pražské Fakultní nemocnici Bulovka, v brněnském Masarykově onkologickém ústavu, Fakultní nemocnici Plzeň a nemocnici v Novém Jičíně.

Právě genetické testování se podle onkologa nyní velmi rozvíjí a vznikají jakési knihovny, do kterých vědci a lékaři z celého světa přidávají znalosti o genetických mutacích. Na základě toho se pak může zjistit, že některé geny mají spojitost s rizikem vzniku určitých nádorů.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy