Prymula k vývoji epidemie covid-19 v ČR: Náměstek řekl, kdy bude třeba jednat

Zvýšení takzvaného reprodukčního čísla, tedy průměrného počtu nakažených od každého nemocného s covidem-19, nad jedna by podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly znamenalo pomalejší uvolňování přijatých opatření nebo návrat již zrušených. Řekl to na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády.

Roman Prymula
doporučujeme

V ČR je v současné době reprodukční číslo podle posledních informací zhruba 0,7, což znamená ústup epidemie. V sousedním Německu ale stouplo na více než jedna.

"Vidíme, že v německých regionech přilehlých k ČR, například v Bavorsku, je situace výrazně horší než u nás," uvedl Prymula. Podle něj se to projevuje na vyšší nemocnosti covidem-19 na Chebsku nebo Domažlicku.

Pokud by se reprodukční číslo zvýšilo i v Česku, musela by být podle něj přijata nějaká opatření. "Pokud to bude třeba 1,1, jsme to schopni zvládnout s nástroji, které máme, jako jsou lokální opatření nebo chytrá karanténa," řekl.

Výrazné navýšení reprodukčního čísla by podle Prymuly znamenalo třeba oddálení poslední vlny zmírňování přijatých opatření naplánovaných na 25. května. V ten den by se měly otevřít například vnitřní prostory restaurací a památek nebo bazény. Dnes na tiskové konferenci zaznělo, že zřejmě v té době také přestane být povinné nošení roušek ve venkovních prostorách za podmínek zachování rozestupů. Také by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohlo být povoleno pořádat za určitých hygienických podmínek akce pro 500 lidí.

Zhoršení situace by podle Prymuly vyžadovalo rovněž posílení chytré karantény nebo větší lokální zásahy. Nebyla by to izolace celého regionu, ale třeba jen postiženého zařízení. "V tuto chvíli jsou ohniska ve zdravotnictví, sociální, ale i komerční sféře, ale ty jsme schopni efektivně izolovat," dodal.

Na začátku epidemie při modelování jejího dalšího vývoje Ústav zdravotnických informací a statistiky počítal s reprodukčním číslem až kolem 2,8. Na konci března bylo v ČR odhadováno na 1,1.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených učitelů a žáků se za 20 dní zvýšil třikrát

29.09.2020 20:16 Počet žáků a učitelů, u kterých se prokázala nákaza covidem-19, je v současnosti zhruba třikrát…

Nárůst počtu případů covidu-19 v Praze opět stoupá

29.09.2020 19:36 Nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 v Praze začal opět zrychlovat. K dnešním 18:00…

Petříček: Ústavní činitelé odmítli násilí na běloruských občanech

29.09.2020 19:01 Ústavní činitelé odmítli represe a násilí páchané na běloruských demonstrantech, kteří protestují…

Česko bude mít do konce týdne 1969 dávek remdesiviru

29.09.2020 18:31 Do Česka bylo dovezeno dalších 960 dávek léku remdesivir, který lékaři používají na těžké formy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama