Alkohol že škodí zdraví? Vědci našli sedm důvodů, proč neabstinovat

Neustále jsme mediálně masírováni tragickými následky pití alkoholu. Samozřejmě není z logiky věci prospěšné se denně opíjet pod obraz. Je ale skutečně potřeba se "metle lidstva" zcela vyhýbat? Američtí výživový poradci uvádějí, že rozumná míra konzumace alkoholických nápojů existuje a liší se v závislosti na pohlaví a tělesné kondici jednotlivců.

Je všeobecně známo, že zdravá denní konzumace alkoholu činí u mužů čtyři deci vína, což odpovídá cca dvěma skleničkám. Ženy by naopak měly vypít maximálně jednu sklenici, tedy dvě deci. I zákoník práce s ním u určitých zaměstnání do jisté míry počítá. Například horníci mají právo požívat přímo na pracovišti nízkostupňová piva. To samé platí i o baletkách a jiných fyzicky náročných profesích. V čem konkrétně se nám střídmé pití alkoholických nápojů může vyplatit? Zde je celkem 7 důvodů:

1) Nižší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění

Lékařská fakulta Harvardské univerzity došla k závěru, že malé množství alkoholu zvyšuje hladinu lipoproteinů obsahujících vysokou hodnotu HDL, tedy dobrého cholesterolu, který chrání lidský organismus před srdečními chorobami. Konzumujeme-li alkoholické nápoje s mírou, můžeme počítat také s lepšími reakcemi na inzulín redukující cukr v krvi. Díky tomu se nám pak i více sráží krev, což výrazně snižuje pravděpodobnost mozkové mrtvice, kterou z velké části způsobují krevní sraženiny blokující tepny. 

2) Dlouhověkost

Příležitostné pití alkoholu zvyšuje věk dožití. Podle studií Katolické univerzity v italském Campobasu se u mužů i žen konzumujících denně čtyři až dva alkoholické nápoje snižuje pravděpodobnost předčasného úmrtí až o 18 %. Dr. Giovanni de Gateano, který se na jejím zpracování podílel, připomíná, že nejzdravější jsou malé dávky alkoholu u jídla. "Středomořská strava je tou nejdietnější a lidskému zdraví nejprospěšnější. Je pro ní typická konzumace alkoholických nápojů, zpravidla vína, u snídaně, oběda i večeře. Nesmíte ale pít alkohol mezi jídly," vysvětluje Gateano.

3) Zvyšuje sexuální apetit?

Zde bohužel neexistuje jasná vědecká shoda. Nejnovější průzkumy sice potvrzují, že umírněné pití alkoholu chrání muže před impotencí. Nicméně studie zveřejněná v roce 2009 v odborném časopise Journal of Sexual Medicine zaznamenala u mužů alkoholiků až o 30 % menší náchylnost k erektilním dysfunkcím. Jiného názoru je Kew-Kim Chem, epidemiolog University of West Australia, který na vzorku 1770 Australanů ukázal, že alkohol lidské sexualitě naopak škodí, a že by muži měli být v jeho konzumaci opatrní. 

4) Prevence rýmy

Podle analýzy Carnegie Mellon University jsou kuřáci náchylnější rýmě než pravidelní a střídmí konzumenti alkoholu, kteří ale zároveň nekouří. Svá tvrzení opřela o studii z roku 1993, provedenou na vzorku 391 lidí. Podle amerického deníku New York Times došli španělští vědci k závěru, že lidé, kteří týdně vypijí 8-14 sklenic červeného vína, jsou o 60 % méně náchylní k nachlazení. Příčinu toho hledali v antioxidačních vlastnostech vína.

5) Menší pravděpodobnost demence

Studie, která proběhla od roku 1977, s 365 tisícovou účastí, ukázala, že střídmí konzumenti alkoholu vykazují až o 23 % menší náchylnost kognitivním poruchám, Alzheimerově chorobě a jiným formám demence. Podle Dr. Edwarda J. Neafseyho alkohol sice útočí na mozkové buňky, ale tím je naopak nutí být odolnějšími. Musí se samozřejmě konzumovat v rozumné míře. "Abstinujícím alkoholikům rozhodně nedoporučuji začít znovu pít," varoval Neafsey.

6) Menší riziko vzniku žlučových kamenů

Vědci z University of East Anglia došli k závěru, že u lidí, kteří pravidelně konzumují dvě jednotky jakéhokoliv alkoholu, se až o jednu třetinu snižuje riziko vzniku žlučníkových kamenů. Opět se to ale s alkoholem nesmí přehánět. Jeho nadměrná konzumace naopak vede k zdravotním problémům.

7) Ochrana před cukrovkou 

Nizozemská studie potvrdila, že zdraví jedinci, kteří denně vypijí až dvě sklenice vína denně, jsou ve srovnání s abstinenty víc chráněni před rozvojem diabetu druhého typu. Dalo by se tedy konstatovat, že rozumné pití alkoholu může být i součástí zdravého životního stylu. Jen se člověk musí řídit selským rozumem, tedy všeho s mírou.

Související

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

Více souvisejících

Alkohol zdraví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy