Rychlotesty na koronavirus jsou jen pro lidi s příznaky, oznámil Prymula

Dodané rychlotesty na ověření nákazy novým typem koronaviru budou odborníci používat jen u lidí, kteří budou mít příznaky nemoci. Díky zapojení akademických pracovišť se také výrazně zvýší kapacita stávajícího testování formou PCR testu, který trvá až šest hodin.

Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který byl pověřen řízením Ústředního krizového štábu. Ochranné pomůcky je podle něj potřeba rozdělovat podle třídy účinnosti, nejvyšší je vyhrazena pro zdravotníky, kteří jsou v přímém kontaktu s kapénkami, jako jsou lékaři ARO, u plicních ventilací nebo zubaři.

Rychlotesty dnes nad ránem přivezl z Číny armádní speciál, je jich 150.000 kusů a rozdělují se do jednotlivých krajů. "Z lidí, kteří budou chodit na odběrová místa, budeme skutečně brát jen ty, kteří mají příznaky. U odběrových sanitek budou používány nadále testy PCR," řekl Prymula.

Kapacitu testování vzorků, které budou směrovat do laboratoří, podle něj výrazně zvýší akademická pracoviště. "V Olomouci mohou prakticky okamžitě, poradí si i s přípravou vzorků. V Praze je kapacita sice čtyřnásobná, ale vyžadují už izolovanou nukleovou kyselinu, takže příprava musí být na naší úrovni, sami s tím manipulovat nemohou," doplnil.

V gesci ministerstva zdravotnictví je podle náměstka dodávka ochranných pomůcek, která dorazí dnes a ve čtvrtek. "Nechci to zakřiknout, měli bychom dostat 1,4 milionu respirátorů třídy FFP2, celkem 2,7 milionu roušek," uvedl. Dodávky v příštích dnech by podle něj měly umožnit saturovat nejen kritickou infrastrukturu, ale i obyvatelstvo z dodávky 30 milionů roušek.

"Apeloval bych na to, aby občané ty prostředky, které v tuto chvíli chybí, nějakým způsobem suplovali improvizovaně, protože toto opatření je pro zastavení šíření viru klíčové," řekl náměstek. Není podle něj nutné, aby všichni používali respirátory třídy tři. "Pokud každý bude mít roušku, tak tady ten aerosol prostě nebude," doplnil.

Respirátory třídy tři podle něj nepotřebují ani všichni zdravotníci. Jsou vymezeny pro místa, kde vznikají aerosoly, tedy kapénky rozptýlené ve vzduchu. "Je to otázka akutní péče, ventilované péče, ARO obecně a stomatologové, kteří je generují při používání vrtačky," řekl. U ostatních zdravotníků podle něj stačí používání ventilátorů třídy dvě, u běžné veřejnosti respirátory nejnižší třídy nebo klasická rouška.

Dalším klíčovým opatřením je podle Prymuly dezinfekce povrchů. Upozornil na studii, která se zaměřuje na přežití viru na různých materiálech. "Třeba na příborech z nerezavějící oceli 24 hodin. Nejdelší je přežívání na plastech až 48 hodin. U papíru, možná i bankovek, to může být teoreticky 24 hodin," uvedl. Jediné zakašlání může podle vědců rozptýlit až 3000 kapiček. I proto odborníci doporučují, aby roušky nosili na veřejnosti všichni.

Související

Více souvisejících

Roman Prymula (epidemiolog) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 28 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy