Kvůli covidu-19 klesly příjmy specialistů o dvě třetiny, tvrdí sdružení

Kvůli epidemii covidu-19 klesly příjmy lékařů v ambulancích podle odhadů až o dvě třetiny, tedy zhruba o 100 milionů korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo Sdružení ambulantních specialistů (SAS). Celkem jde na zdravotní péči z veřejného zdravotního pojištění v posledních letech přes 300 miliard korun. Ambulantní specialisté z nich mají asi 25 miliard.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Některé z 50 oborů, které sdružujeme, se například během dubna propadly až na 33 procent normálního stavu. Citelný propad se však týkal většiny oborů," uvedl v tiskové zprávě předseda sdružení Zorjan Jojko. Ambulantních lékařů s vlastními ordinacemi je zhruba 4000.

Zdravotní pojišťovny hradí práci lékařů z veřejného zdravotního pojištění dvěma způsoby. Buď formou měsíčních záloh vypočítaných podle produkce z předloňského roku, nebo lékař vykazuje každý výkon a hrazený je podle jejich bodové hodnoty.

"Celkový propad bodové produkce, podle které jsou ambulance finančně ohodnocovány, činil napříč odbornostmi za období od ledna do května 20 procent oproti rokům 2018 nebo 2019," uvedli specialisté.

Například v ambulancích ORL měly příjmy podle propočtů činit asi 180.000 korun, v dubnu ale byli podle SAS třetinové, protože pacienti se báli k lékaři. U očních specialistů, kteří mají vysoké náklady, protože využívají drahou techniku, byl podle něj propad až 185.000 korun. Náklady jako nájmy, energie nebo plat zdravotní sestry zůstávaly stejné.

"Propad návštěvnosti pacientů byl u každého oboru jiný. Například u psychiatrie došlo jen k mírnému poklesu," dodal Jojko. Roli hrálo podle něj to, jak blízký kontakt lékaře a pacienta je u naplánovaného vyšetření či zákroku nezbytný, jak staří jsou pacienti, ale i lékaři. Negativní roli sehrál také počáteční nedostatek ochranných pomůcek," připomněl.

Naopak pozitivně se projevila možnost konzultovat s pacientem po telefonu, jejíž hodnotu zdravotní pojišťovny zvýšili na úroveň platby za vyšetření. Úhrady lékařům od pojišťoven do konce letošního roku upravila takzvaná kompenzační vyhláška. Ordinacím přidala na pořizování ochranných pomůcek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda mimořádně projedná opatření už v neděli, oznámil Blatný

23.11.2020 20:47 Vláda se mimořádně sejde kvůli možnému zmírnění opatření proti covidu už v neděli, aby obchody či…

Laboratoře za pondělí zatím odhalily přes 1800 případů covidu

23.11.2020 19:20 V Česku dnes do 18:00 přibylo zatím 1841 potvrzených případů nemoci covid-19, o 163 méně než minulé…

Nové odůvodnění roušek je třikrát delší než původní

23.11.2020 19:15 Nové odůvodnění mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví o nošení roušek je trojnásobně…

Pravidelné testování klientů v domovech důchodců má skončit 4. prosince

23.11.2020 18:00 Pravidelné testování klientů v domovech pro seniory vždy po pěti dnech by mělo skončit 4. prosince.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama