Školy letos vůbec neotvírat, život se k normálu vrátí za dva roky, tvrdí expert

Biochemik Jan Konvalinka se domnívá, že život se k normálu nevrátí další dva roky. Není také příznivcem předčasného otevírání škol. Podle jeho názoru by se letos neměli žáci do lavic vracet vůbec.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

"Viděl jsem data, která dělají lidé, kterým opravdu v této věřím – Jan Kulveit a jeho spolupracovníci. Data naznačují, že reprodukční číslo R je v tuto chvíli opravdu jedna. Takže se snížilo během několika týdnů poměrně rychle. Pokud bude dále klesat tímto tempem, tak exponenciála bude hrát pro nás," řekl Českému rozhlasu.

Upozornil na analýzy, které ukazují, že zavření škol patří k nejdůležitějším a nejvýznamnějším způsobům, jak bránit šíření infekce, i na ty, které říkají opak. "Nedávno německá studie ukázala, že po otevření škol v Německu nedošlo k růstu epidemie. Pravděpodobně záleží na tom, kolik je virové nálože v populaci a jakým způsobem se trase a sleduje," tvrdí.

Přesto si myslí, že zavření škol v Česku bylo nezbytné, musí to být ale i první věc, kterou otevřeme. "Bojím se, že teď jsme v takové situaci, že to nebude dříve než začátkem prosince a spíš v lednu," domnívá se.

Konvalinka je totiž přesvědčen, že se vývoj pandemie zlepší až v létě roku 2021, kdy budou k dispozici vakcína i lepší léčebné metody. Plně se ale vše začne normalizovat v roce 2022.

"Virus nezmizí a na podzim se vrátí, ale pokud se nám podaří očkovat ohrožené lidi a snížit smrtnost, tak bych navrhoval, abychom se k viru začali chovat jako ke chřipce," podotýká Konvalinka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hejtman Vondrák: Situace s koronavirem se v kraji zhoršuje

05.12.2020 12:53 V Moravskoslezském kraji přibylo za pátek 625 lidí s koronavirem. Je to obdobný přírůstek jako v…

Počet nakažených dál roste. PES se zvýšil na 59 bodů, pak ministerstvo…

05.12.2020 11:01 Aktualizováno Rizikové skóre protiepidemickém systému PES k dnešnímu dni stouplo o dva body na 59, poté ho…

V Praze přibylo v pátek 411 případů covidu

05.12.2020 10:10 V Praze přibylo v pátek 411 případů nemoci covid-19, to je o 42 víc než před týdnem, ale o skoro…

Sněmovna schválila pravidla očkování proti covidu. Bude zdarma a dobrovolné

04.12.2020 22:01 Aktualizováno Očkování proti novému koronaviru mají mít lidé hrazeno ze zdravotního pojištění. Sněmovna to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama