Smejkal měl nahradit Blatného. Mohl se stát se ministrem zdravotnictví

Hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal dostal zhruba před dvěma týdny nabídku stát se ministrem zdravotnictví. Řekl to v rozhovoru Prostor X na webu Reflex.cz. Nabídku odmítl, lepší roli vidí v odborné skupině, která pod jeho vedením vznikla právě při ministerstvu zdravotnictví.

"Já se necítím být sám velkým odborníkem, rád si nechám poradit, a proto jsem dal dohromady tuhle skupinu," řekl Smejkal. V poradním orgánu vedle něj zasedá sociolog Martin Buchtík, imunolog Zdeněk Hel, ekonom Štěpán Jurajda či ústavní právník Jan Kysela. "Jestli jsem měl schopnost dát tyhle lidi dohromady, tak je to pro mě daleko užitečnější role, než se stát ministrem a tápat v tom," podotkl. "Rovnou jsem řekl, že bych to ani nezvažoval," dodal k nabídce na ministerský post.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se po dnešním jednání vlády nechtěl k této věci vyjadřovat. "Přišel jsem do úřadu dělat práci odbornou, budu ji dělat, dokud k tomu budu mít mandát, a nevidím důvod se teď bavit o dalších spekulacích," řekl novinářům.

Odvolání Blatného požadoval minulý týden v rozhovoru pro Parlamentní listy prezident Miloš Zeman. Důvodem je postoj Blatného k ruské vakcíně Sputnik V proti covidu-19. Blatný trvá na tom, že ruská látka musí mít před využitím v Česku souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Zeman také uvedl, že premiér Andrej Babiš (ANO) udělal chybu, když mu navrhl do funkce ministra zdravotnictví nekompetentního člověka. Blatný podle Zemana není epidemiolog a nemá manažerské zkušenosti. Zeman pohrozil, že pokud by se Babiš rozhodl Blatného ve funkci ponechat, nepřispělo by to ke zlepšení jejich přátelských vztahů.

Smejkalova Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) bude svá doporučení pro ministerstvo zveřejňovat také na webu. Postupně na něj plánuje dát dokumenty pro fungování škol, testování a trasování či pro uvolňování protiepidemických opatření.

Doporučení skupiny mají být apolitická, podložená zkušenostmi z jiných zemí, odbornou literaturou a doporučeními mezinárodních institucí. Za nejurgentnější a nejzásadnější kroky pro úspěšný boj s pandemií považují členové MeSES navýšení kapacity očkování, testování a trasování. Nutné je podle nich také omezit riziko šíření nových mutací a zajistit jejich kvalitnější diagnostiku.

Související

Antigenní test na covid-19

Experti z MeSES doporučují plošné testování ve firmách i vyšší ošetřovné

Plošné testování ve firmách nebo častější testy školáků doporučují odborníci z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). Zároveň by podle nich měl stát také zvýšit ošetřovné a nemocenskou, aby se lidé nebáli na testy jít. Skupina to uvedla v prohlášení na svém webu v reakci na rekordní nárůst případů nemoci covid-19.
Petr Smejkal

Experti kolem Smejkala doporučují testování ve školách či práci

Odborníci kolem epidemiologa Petra Smejkala doporučují zvyšovat kapacity testování a cenově zpřístupnit testy tak, aby se jim neočkovaní lidé z finančních důvodů nevyhýbali. Podle nich je potřeba také posílit trasování nakažených a jejich kontaktů, testovat ve školách a zaměstnání. Jsou i pro to, aby se museli očkovat pracovníci ve zdravotnictví, sociálních službách a školství.

Více souvisejících

Petr Smejkal ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy