Státní zdravotní ústav předpokládá skryté šíření omikronu v komunitě

Státní zdravotní ústav (SZÚ) předpokládá skryté šíření koronaviru varianty omikron, protože se objevily komunitní případy. Jde o nakažené bez vazby na cestování do Afriky nebo další pozitivně testované s omikronem. V tiskové zprávě také navrhuje, aby se podrobnějším vyšetřením, takzvaným diskriminančím PCR testem, který může podezření na omikron odhalit, prověřovalo v zasažených oblastech 30 procent místo současných deseti procent všech pozitivních vzorků.

Omikron testy ukázaly v Jihomoravském, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Podle SZÚ jsou podezření i ve Zlínském a Moravskoslezském.

SZÚ informoval, že k pátku 17. prosince bylo potvrzeno oficiálně po sekvenaci genomu viru, která variantu omikron přesně určí, šest případů - dva v Liberci a šest v Jihomoravském kraji. Dnes ale jen brněnská fakultní nemocnice informovala o 17 dalších, nové případy se objevují i v dalších krajích.

"Vzhledem ke komunitním nálezům varianty omikron lze předpokládat její skryté šíření, a je tedy nutné zachovávat veškerá opatření ke snížení přenosu v komunitě," uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře Helena Jiřincová. Například v Brně se například objevily případy u zdravotních sester na covidovém oddělení, které nevědí, od koho se omikronem nakazily.

Pro potvrzení nákazy koronavirem se lidé s příznaky nebo kontakty nakažených testují takzvanými PCR testy. V létě se každý pozitivní test znovu prověřoval takzvaným diskriminačním PCR. S rostoucím počtem nových případů od konce října bylo ale třeba uvolnit testovací kapacity pro nové případy. Do konce listopadu bylo vyšetřováno 30 procent, do prosince už jen deset procent. SZÚ teď navrhuje v oblastech, kde už se omikron podařilo zachytit, znovu zvýšit podíl na 30 procent.

"Data ze sekvenací jsou k dispozici za asi za jeden až tři týdny od data odběru," připomněl SZÚ. Tato další podrobnější vyšetření genomu viru provádějí kromě národní referenční laboratoře také Zdravotní ústavy v Ústí nad Labem a Ostravě a Krajská nemocnice Liberec. Za celý rok bylo sekvenováno přes 17.000 vzorků, 984 za poslední měsíc. Dominuje v nich varianta delta a její podtypy.

Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice. Dosud bylo odhaleno více než 7500 případů v 57 zemích.

Podle odborníků je asi šestkrát nakažlivější než dosavadní varianta delta, Česko by se tak na její převládnutí mělo připravovat. Například vědci z Učené společnosti nebo Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) novou vládu vyzvali, aby přes Nový rok prodloužila nouzový stav, který umožňuje přísnější protiepidemická opatření nebo pracovní povinnost zdravotníků.

Po prvním zasedání vlády ale premiér Petr Fiala (ODS) informoval, že nouzový stav po 25. prosinci pokračovat nebude. Data ohledně šíření a dopadů omikronu ve Velké Británii chce mít zhruba za týden a podle nich rozhodnout. Podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN), který vede Ústřední krizový štáb, ministerstvo zdravotnictví soubor nových opatření předloží vládě ve středu 22. prosince. Znovu se pak ministři sejdou ještě 29. prosince. Pořadatelé akcí a restauratéři vládu žádají o jasné stanovisko, jaká pravidla budou platit pro oslavy konce roku.

Související

Více souvisejících

Státní zdravotní ústav (SZÚ) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy