Stoupá zájem o protilátkové léky, za deset dní se podalo 1800 dávek

V poslední době se zvýšil zájem o takzvané protilátkové léky, které chrání nakaženého covidem-19 před těžkým průběhem nemoci. Za uplynulých deset dní zdravotníci podali asi 1800 dávek těchto léků. ČTK to řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková.

Zhruba před měsícem náměstkyně mluvila o tom, že si pro tyto léky denně přicházejí jen jednotky pacientů, i když jsou v zásobě tisíce dávek.

Léky, kterým se říká také monoklonální protilátky, může dostat každý nakažený, kterému hrozí těžký průběh covidu. Musí se ale podat v časné fázi onemocnění. Jsou vhodné i pro mladé lidi, kteří mají například vysoký krevní tlak či jsou obézní, byly podány i dětem. Pacient je může dostat asi v 80 nemocnicích, které mají urgentní příjem, na základě žádanky od praktického lékaře či specialisty.

Klinická skupina, která je poradním orgánem ministerstva zdravotnictví, na pondělním jednání podle Vašákové dostala data z Informačního systému infekční nemoci (ISIN). Podle nich bylo za deset dní podáno asi 1800 dávek monoklonálních protilátek, což je podle Vašákové velmi pozitivní. Pokud by zásoby těchto léků i nadále ubývaly podobným tempem, ministerstvo by objednalo další.

V nemocnicích v pondělí leželo s covidem 1813 lidí, ve vážném stavu bylo 256 pacientů. Zátěž nemocnic je podle náměstkyně zásadní problém. "Někde už elektivní péče nechci říct, že je přímo omezena, ale je v konfliktu s plnícími se nemocnicemi," konstatovala.

Podle Vašákové klinická skupina debatovala i o zpřísnění protiepidemických opatření. Skupina bude doporučovat, aby se při preventivním testování preferovaly přesnější PCR testy před antigenními. Podle dnešního vyjádření hlavní hygieničky Pavly Svrčinové se ale k prokázání bezinfekčnosti budou i nadále antigenní testy používat, protože evropské společenství je uznává.

Plošné prokazování bezinfekčnosti ve firmách není podle Vašákové možné plošně nařídit či vymáhat. Testování ve firmách by mělo být podle náměstkyně spíše bonusem a dokladem, že jde o bezpečné pracoviště. Plošné testování ve školách nepovažuje klinická skupina podle Vašákové za efektivní nástroj k potlačení epidemie. Podle Vašákové se také zvažovalo doporučení, aby se některých hromadných akcí účastnili jen lidé očkovaní a do půl roku po prodělání nemoci a vstup by nebyl povolen lidem s testem. To ale podle ní zatím není na programu dne.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

léky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy