Testování ve firmách by mělo v průběhu června skončit, žádá Hospodářská komora

Hospodářská komora (HK) vzhledem k nízkému počtu nakažených koronavirem za sedm dní na 100.000 obyvatel navrhuje, aby v průběhu června skončilo povinné testování ve firmách. Ušetřené peníze by měl stát vyčlenit na podzim, pokud by se epidemie koronaviru vrátila. HK to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Eurozpravy.cz

Vláda na začátku května rozhodla, že testování jednou týdně bude ve firmách, v neziskových organizacích či na úřadech pokračovat zatím do konce června. Povinnost platí také pro živnostníky. Testovat musely jako první začít podniky nad 250 zaměstnanců, první kolo měly povinnost dokončit do 12. března. Kabinet závazné testy postupně rozšiřoval. Firmy, které testují prostřednictvím samotestovacích sad, mohou z veřejného zdravotního pojištění získat příspěvek 60 korun na test, maximálně si mohou nárokovat čtyři testy měsíčně na zaměstnance. Veřejnost má nárok na antigenní test hrazený z veřejného zdravotního pojištění jednou za tři dny.

"V případě, že by byla poslední čtvrtina roku epidemicky horší, budou se ušetřené peníze státu i firem z první poloviny roku hodit, jakkoliv věřím, že k tomu nedojde," řekl předseda Sekce zdravotnictví a sociálních služeb HK Ivo Hlaváč.

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) by plošné testování rušila až mezi posledními opatřeními. Poměr nákladů a efektů testování je podle ní lepší, než u extrémně drahých plošných omezení podnikání, shromažďování nebo vzdělávání. S postupem vakcinace budou navíc náklady na testování klesat, uvedla dnes.

Testům se nemusejí podrobovat lidé pracující z domova, očkování a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali nemoc covid-19.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo zdravotnictví upraví povinnost testu před návratem do ČR

16.06.2021 17:00 Ministerstvo zdravotnictví ještě dnes vydá opravené mimořádné opatření týkající se povinných testů…

Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka pro kontrolu…

16.06.2021 16:55 Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka do mobilních telefonů pro kontrolu negativních…

Ministerstvo zdravotnictví se domluvilo s radou dětí na formě testování na…

16.06.2021 16:06 Ministerstvo zdravotnictví se dnes se zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) dohodlo na další…

V Česku je potvrzeno 27 případů indické a 59 jihoafrické mutace koronaviru

16.06.2021 11:25 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil dosud v Česku 27 případů indické, 59 případů jihoafrické…

Související:

Právě se děje

reklama