Testy na koronavirus u Čechů z Tenerife jsou negativní, z Itálie se vrátilo 13 lidí

U pětičlenné české rodiny, která se v pátek vrátila ze španělského ostrova Tenerife, kde byla několik dní v izolaci v hotelu s dalšími turisty kvůli koronaviru, se nákaza nepotvrdila. Po příletu byli vyšetřeni a jejich testy jsou negativní, uvedl dnes na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

"Mrzí mě, že jim nevyšla dovolená, ale jsem moc rád, že jsou zdraví zpět v ČR," doplnil Vojtěch.

Rodina přicestovala do hotelu na Tenerife v pondělí a vrátit se měla 6. března. Kvůli potvrzené nákaze koronavirem u jednoho z hostů ale byla pro hotel s tisícem lidí nařízena karanténa. Ve čtvrtek centrální a regionální vláda rozhodla, že jej mohou opustit ti, kteří přicestovali těsně před nařízením karantény. V hotelu tak musela zůstat jedna Češka, která je v něm od minulého týdne. Ředitelka cestovní kanceláře Canaria Travel Lenka Viková ČTK řekla, že zbývající hosté by hotel mohli opustit kolem 9. března, vše ale bude předmětem dalšího jednání a rozhodnutí španělských úřadů.

Ve Španělsku je podle posledních dostupných informací padesát nakažených novým typem koronaviru. V celém světě se jím infikovalo přes 85.000 lidí a zemřelo asi 2900 lidí. Drtivá většina případů se týká pevninské Číny, z Evropy je nejvíce zasažena Itálie.

V České republice se zatím nákaza nepotvrdila. Testy kvůli podezření na nemoc COVID-19 k dnešku podle informací na webu ministerstva zdravotnictví absolvovalo 193 lidí a všechny byly negativní.

Z italského Bergama přiletělo dnes do Brna 13 cestujících, nikdo z nich nepotřeboval konzultaci s lékařem kvůli zdravotním problémům v souvislosti s koronavirem v Itálii. ČTK to řekla Renata Ciupek z jihomoravské hygienické stanice. Oproti středě, kdy přiletělo z Bergama přes 100 lidí, jich dnes bylo výrazně méně. V Itálii jsou stovky lidí nakažených koronavirem, v ČR se dosud žádný případ nepotvrdil.

Linka z Bergama do Brna létá dvakrát týdně. Od středy jsou na letišti zvýšená opatření, například je přítomen lékař. Nikdo ze 105 středečních pasažérů konzultace s lékařem nevyužil, stejně jako dnes nikdo ze 13 cestujících. Podle Ciupek dostávají cestující potřebné informace už na palubě letadla, při výstupu obdrží každý leták s informacemi, který je v pěti jazycích. Příletová hala, v níž je k dispozici lékař, je vybavená pro dezinfekci rukou a informačními plakáty.

V Itálii jsou stovky lidí nakažených nových koronavirem, téměř třicet jich zemřelo. Nejvíce postižených je v Lombardii, v níž leží i Bergamo. V ČR se zatím žádný případ koronaviru nepotvrdil. Jihomoravští hygienici konzultovali možné problémy se stovkou lidí. U devíti se objevilo podezření na koronavirus, které ale vyvrátily odběry vzorků.

Podle hygieniků by lidé neměli propadat panice. Podle Ciupek průběh nemoci připomíná chřipku, na kterou v České republice ročně zemřou stovky lidí. U koronaviru lze podle ní vidět závažnější průběh u seniorů nebo jinak nemocných lidí, zdravému člověku by veké problémy způsobit neměl.

Hygienici radí, že pokud se někdo vrátil z cest ze zasažené oblasti a objevila se u něj do dvou týdnů horečka nad 38 stupňů, kašel a potíže s dýcháním, měli by zůstat doma a vyhnout se kontaktu s lidmi. Lékaře by měl kontaktovat telefonicky a na případné vyšetření nejezdit hromadnou dopravou.

Epidemie koronaviru vypukla koncem loňského roku v Číně, kde zemřelo skoro 3000 lidí a asi 80.000 lidí je nakažených. Nákaza se dostala do dalších šesti desítek zemí, příkladem je Jižní Korea, Írán nebo Itálie, v Evropě hlavně Itálie.

Související

Více souvisejících

češi cestování lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy