Trasovačů je o 600 méně než v listopadu na stejný počet případů

Nové případy nakažených koronavirem a jejich kontakty trasovalo ve středu 1307 lidí, 715 z nich byli zaměstnanci krajských hygienických stanic. Na stejný počet případů jich začátkem listopadu bylo o 600 víc. Vyplývá to z aktuálních zveřejněných dat Chytré karantény. Nových případů bylo ve středu nejvíc od začátku epidemie, do statistik přibylo 16.939 pozitivně testovaných.

Za poslední týden před 30. prosincem průměrně dořešili hygienici a další lidé zapojení do trasování 54 procent nových případů a 50 procent jejich rizikových kontaktů do 24 hodin od založení nového případu do systému. Podle dnes zveřejněné zprávy Centra pro modelování biologických procesů BISOP "rychlost trasování je základním měřítkem úspěchu a stanovený cíl je 90 procent do 24 hodin".

Podle centra se rychlost trasování snížila a o svátcích navzdory malému počtu pozitivních nebyl počet trasovačů dostatečný. "Za hlavní problém systému testování a trasování stále považujeme malou ochotu lidí chodit se testovat, nahlašovat rizikové kontakty a dodržovat izolaci či karanténu. Obrovská část pandemie tedy probíhá mimo systém testování a trasování," napsalo centrum ve zprávě.

O malé ochotě nechat se testovat podle BISOP svědčí nadpoloviční pozitivita testů. Rizikových kontaktů bylo nahlášeno za posledních sedm dní průměrně 0,97. Za poslední měsíc to bylo 1,07. Už v listopadu hlavní hygienička Jarmila Rážová připustila, že lidé uvádějí méně kontaktů, než kolik reálně měli.

Na začátku září bylo v systému Chytré karantény 185 trasujících, postupně do konce září jejich počet vzrostl na 800. Denní počet pozitivně testovaných se ve stejném období zvýšil ze 499 odhalených 1. září na 2926 poslední den v měsíci. Na konci října bylo 11.427 pozitivních a trasovačů v poslední pracovní den 1838. Maximum bylo více než 1900 volajících v prvních listopadových dnech. Poté počet volajících klesl až ke zhruba tisícovce 23. listopadu a znovu stoupal k asi 1300 po celý prosinec. Počet nově nakažených a jejich rizikových kontaktů řešených těmito trasovači byl ale proti 23. listopadu téměř trojnásobný.

Počet řešených případů v systému Chytré karantény neodpovídá počtu nově zachycených pozitivních případů. "Případem" pro Chytrou karanténu je každý záznam, jak pozitivní, tak jeho rizikový kontakt.

Více než 14.000 lidí pozitivně testovaných za den bylo poprvé dosaženo 21. října, o den později pak přes 15.000. Dne 4. listopadu byl počet nejvyšší, 15.725. Od 7. listopadu se počty snížily pod 10.000 denně. Nižší zůstával až do 22. prosince, kdy bylo pozitivních nově 10.903 osob a o den později 14.123 osob. Přes svátky klesl počet testů i nově zjištěných pozitivit. V následujícím pracovním týdnu ale rychle stoupl počet pozitivních za den na pondělích 10.901, úterních 16.408, což bylo dosavadní maximum, a ve středu jen těsně nebyla překročena hranice 17.000 za den.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) hygienici

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy