V případě krize nemocnice zastaví zastaví všechnu neakutní péči

Nemocnice mají v případě kapacitní krize zastavit veškerou péči s výjimkou akutní intenzivní péče. Dopis s tímto doporučením dnes hejtmanům a ředitelům nemocnic odeslal ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Řekl to České televizi (ČT). Kapacita lůžek intenzivní péče v nemocnicích se kvůli koronaviru blíží absolutnímu vyčerpání. Volných je nyní zhruba 15 procent.

Nemocniční oddělení s koronavirovými pacienty
doporučujeme

"Budeme rozlišovat mezi pacienty, kteří jsou s covidem, a těmi, kteří jsou na jednotkách intenzivní péče z jiného důvodu. Laicky řečeno: ostatní péče bude na dva až tři týdny pozastavena," sdělil ministr.

V nemocnicích bylo v pondělí více než 6500 nakažených novým koronavirem, z nich přes 1300 potřebovalo intenzivní péči a 660 umělou plicní ventilaci. Náměstek ministra Vladimír Černý dnes řekl novinářům, že vyčerpaná, tedy pod pět procent, by kapacita lůžek intenzivní péče mohla být za dva až tři týdny.

Blatný podotkl, že nyní jsou ještě do covidové péče přesouvána lůžka z jiných oddělení. Tím by se kapacita měla zvýšit o několik desítek míst. "Je dohodnuta možnost pomoci ostatního personálu, který není primárně v nemocnicích," podotkl ministr. Mezi tento personál patří ambulantní specialisté, studenti nebo například pracovníci Červeného kříže.

Pacienty s covidem-19 bude možné převézt i do nemocnic v Německu. Nabídka německých lůžek se stane součástí českého národního dispečinku volných lůžek. První nabídky spolkové země Sasko jsou na devět volných lůžek. Pomoc s péčí o pacienty nakažené koronavirem nabídly také Severní Porýní-Vestfálsko a Bavorsko.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Situace se prudce zhoršuje. Česko hlásí přes 15 tisíc nakažených, zbývá 15…

24.02.2021 22:04 Aktualizováno V úterý přibylo v Česku 15 672 nakažených. Rizikové skóre protiepidemického systému PES je k dnešku…

Nemocnice v Praze zdravotní péči kromě akutní omezily už loni

24.02.2021 16:50 Nemocnice v Praze většinou neakutní péči zastavily už na konci loňského roku. Nyní se snaží…

Informaci o omezení dodávek od AstraZeneca stát ověřuje

24.02.2021 12:48 Premiér Andrej Babiš informaci o hrozbě omezení dodávek vakcín AstraZeneca do Evropské unie ve…

Učitelé se mohou registrovat k očkování od 27. února

24.02.2021 09:34 Ministerstvo školství poslalo do škol informace k prioritnímu očkování školských pracovníků,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama