Viry přichází a odchází, musíme lidi vystrašit, říká lékařka

Premiér Andrej Babiš před několik dny prohlásil, že se Česká republika zaměří na prevenci rakoviny a lidi je potřeba trochu vystrašit. S tím souhlasí i předsedkyně České onkologické společnosti a přednostka Onkologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Jana Prausová.

"Premiérova slova o strašení bych podepsala. Tak jsem mu to i řekla: Viry přichází, viry odchází, ale nádory zůstávají a budou zůstávat. S nádory můžeme bojovat jedině tehdy, když je odhalíme ve stadiu, kdy ještě úplným nádorem nejsou, anebo jsou v časném stadiu," řekla Českému rozhlasu Prausová.

S nádory si podle ní umí čeští lékaři poradit, pacienti ale musí na vyšetření přijít včas. "Je potřeba lidi trochu vystrašit, aby se více zajímali o své zdraví, o to, jak žijí, jestli se dobře stravují, jestli nekouří, jestli se pohybují," dodala.

Upozornila, že část populace se ale pořád bojí nemocnice a bílých plášťů více, než rakoviny samotné. Rozumní pacienti ale prý přichází do nemocnic s onemocněním v raném stadiu.

"České zdravotnictví je v po odborné stránce na evropské a světové úrovni. Možná pokulháváme ve vymoženostech, jako je komfort v nemocnici nebo kvalitní strava. Myslím, že by se vyplatilo zavést příplatky ne za kvalitu péče, ale za nadstavbu," tvrdí také lékařka.

Podle Babiše by měl vzniknout národní program boje proti rakovině. Za 4,5 dne v tuzemsku na rakovinu zemře tolik lidí, jako zemřelo s koronavirem od začátku epidemie. 

"Musíme - nechci říkat vystrašit - ale trochu vystrašit naše lidi, jak nás vystrašil ten vir. Ale je třeba je edukovat, aby lidi mysleli na prevenci. Jsme přesvědčen, že zachráníme tisíce životů, jako jsme zachránili od koronaviru," uvedl premiér minulý týden na tiskové konferenci České onkologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Každý den podle něj zemře v ČR na rakovinu 72 lidí, jeden každých 20 minut. Počet úmrtí lidí s koronavirem tak převýší zhruba za 4,5 dne. V Česku zemřelo s nemocí covid-19 dosud 326 lidí.

"Ročně je diagnostikováno 85.000 nových případů (onkologických onemocnění), zemře 26.000 až 27.000 lidí. Zkušenosti se zhoubným nádorem má 570.000 lidí," dodal.

Podle něj je třeba vyhlásit národní program boje proti rakovině a budovat centra prevence v každém kraji, ideálně oddělená od míst, kde se lidé přímo léčí.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

lékaři rakovina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy