Viry přichází a odchází, musíme lidi vystrašit, říká lékařka

Premiér Andrej Babiš před několik dny prohlásil, že se Česká republika zaměří na prevenci rakoviny a lidi je potřeba trochu vystrašit. S tím souhlasí i předsedkyně České onkologické společnosti a přednostka Onkologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Jana Prausová.

Lékaři
doporučujeme

"Premiérova slova o strašení bych podepsala. Tak jsem mu to i řekla: Viry přichází, viry odchází, ale nádory zůstávají a budou zůstávat. S nádory můžeme bojovat jedině tehdy, když je odhalíme ve stadiu, kdy ještě úplným nádorem nejsou, anebo jsou v časném stadiu," řekla Českému rozhlasu Prausová.

S nádory si podle ní umí čeští lékaři poradit, pacienti ale musí na vyšetření přijít včas. "Je potřeba lidi trochu vystrašit, aby se více zajímali o své zdraví, o to, jak žijí, jestli se dobře stravují, jestli nekouří, jestli se pohybují," dodala.

Upozornila, že část populace se ale pořád bojí nemocnice a bílých plášťů více, než rakoviny samotné. Rozumní pacienti ale prý přichází do nemocnic s onemocněním v raném stadiu.

"České zdravotnictví je v po odborné stránce na evropské a světové úrovni. Možná pokulháváme ve vymoženostech, jako je komfort v nemocnici nebo kvalitní strava. Myslím, že by se vyplatilo zavést příplatky ne za kvalitu péče, ale za nadstavbu," tvrdí také lékařka.

Podle Babiše by měl vzniknout národní program boje proti rakovině. Za 4,5 dne v tuzemsku na rakovinu zemře tolik lidí, jako zemřelo s koronavirem od začátku epidemie. 

"Musíme - nechci říkat vystrašit - ale trochu vystrašit naše lidi, jak nás vystrašil ten vir. Ale je třeba je edukovat, aby lidi mysleli na prevenci. Jsme přesvědčen, že zachráníme tisíce životů, jako jsme zachránili od koronaviru," uvedl premiér minulý týden na tiskové konferenci České onkologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Každý den podle něj zemře v ČR na rakovinu 72 lidí, jeden každých 20 minut. Počet úmrtí lidí s koronavirem tak převýší zhruba za 4,5 dne. V Česku zemřelo s nemocí covid-19 dosud 326 lidí.

"Ročně je diagnostikováno 85.000 nových případů (onkologických onemocnění), zemře 26.000 až 27.000 lidí. Zkušenosti se zhoubným nádorem má 570.000 lidí," dodal.

Podle něj je třeba vyhlásit národní program boje proti rakovině a budovat centra prevence v každém kraji, ideálně oddělená od míst, kde se lidé přímo léčí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vojtěch oznámil nová pravidla pro roušky. Povinně v nemocnicích nebo…

03.07.2020 20:58 Roušky budou dál povinné jen v některých zdravotních a sociálních zařízeních. Od soboty zůstanou…

Razie kvůli ochranným pomůckám: Dodávky pro MZ byly transparentní, brání…

03.07.2020 16:59 Společnost Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku považuje své dodávky ochranných pomůcek…

Koronavirus v ČR: Nárůst počtu případů covidu-19 v pátek opět zrychlil

03.07.2020 08:05 Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku ve čtvrtek po třídenním zpomalování opět zrychlil.…

Moravskoslezská hygiena dostane kvůli epidemii posily

02.07.2020 20:55 Krajské hygieniky v Moravskoslezském kraji by ještě mohli posílit další kolegové z ostatních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy