Němečtí vojenští lékaři pomáhají v ÚVN, do boje s covidem se víc zapojí česká armáda

Dva němečtí vojenští lékaři od dnešního dne nastoupili do pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Českým kolegům pomáhají se zvládáním koronaviru. Do Česka dnes také přiletí šest britských zdravotníků. Tým amerických vojáků z texaské a nebraské národní gardy by měl do České republiky dorazit asi v polovině týdne. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Své zapojení do boje proti koronaviru by měla zvýšit i česká armáda.

Ústřední vojenská nemocnice Praha
doporučujeme

Česko požádalo své spojence z EU a NATO o pomoc v postupu proti nákaze novým koronavirem, a to zejména při zajištění lékařů a zdravotníků. České nemocnice se totiž potýkají jak s nárůstem počtu hospitalizovaných lidí s onemocněním covid-19, tak i s nedostatkem personálu. V polovině minulého týdne bylo nakaženo téměř 14.000 lékařů a zdravotníků. Působení zahraničních vojenských zdravotníků umožnil nedávno Parlament, v ČR mohou zůstat až 90 dnů.

Pomoc přislíbily Velká Británie, Německo a Spojené státy. Dva němečtí vojenští lékaři už v uplynulých dnech do Česka dorazili a podle Pejška od dnešního rána začali působit v ÚVN ve Střešovicích. Pomáhají na jednotce intenzivní péče. Británie slíbila vyslat skupinu šesti vojenských zdravotníků. Do Prahy přiletí dnes pozdě večer. I oni budou sloužit v ÚVN, ve střešovické nemocnici začnou pracovat v nejbližší době.

Tým vojenských zdravotníků z USA, kteří mají zkušenosti s bojem proti koronaviru, by měl přiletět do poloviny týdne. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva obrany a americké ambasády v Praze bude sedm zdravotníků českým lékařům radit a konzultovat s nimi. Budou také vybaveni na virtuální spolupráci s americkými středisky, která se zabývají infekčními onemocněními. Čeští lékaři se tak budou moci na dálku spojit se svými kolegy. Také američtí zdravotníci budou nasazeni v ÚVN. Podle Pejška jsou čtyři z nich z texaské národní gardy a tři z nebraské národní gardy.

Do českých nemocnic by také mělo zamířit více českých vojáků. Vláda dnes bude rozhodovat o nařízení, které umožní navýšit jejich počet ze 360 na 900. Nyní vojáci pomáhají podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové v 19 domovech pro seniory a 16 nemocnicích. Protože povolený limit byl už téměř vyčerpán, vláda by ho měla dnes zvýšit.

Ministerstvo obrany už avizovalo, že nově pošle 400 vojáků do nemocnic. Nasazeni v nich budou vojáci, kteří v minulosti absolvovali rozšířený kurz první pomoci. Na starosti budou mít pomocné práce. Budou tak asistovat třeba při hygieně pacientů či jejich polohování, při transportu materiálu, na starosti také budou mít přejímání či ukládání zdravotnického materiálu, prádla a léků nebo likvidaci biologického materiálu.

O přesném nasazení vojáků se bude teprve rozhodovat, vysláni by ale měli být do páteřních zdravotnických zařízení, tedy především do fakultních nemocnic.

Armáda při zvládání pandemie pomáhá i v jiných oblastech. Podle Dvořákové je k dnešnímu dni celkem nasazeno 920 vojáků. Kromě pomoci ve zdravotnických a sociálních zařízeních jsou zapojeni třeba do systému chytré karantény nebo do obvolávání rizikových kontaktů nakažených. V několika call centrech působí 200 vojáků

Dnes také armáda oznámila, že dva vojáci, bývalí záchranáři, začali pomáhat na krizové záchranářské lince 155 ve Zlínském kraji. Doplňují její týmy, které mají kvůli nákaze koronaviru nedostatek pracovníků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hejtman Vondrák: Situace s koronavirem se v kraji zhoršuje

05.12.2020 12:53 V Moravskoslezském kraji přibylo za pátek 625 lidí s koronavirem. Je to obdobný přírůstek jako v…

Počet nakažených dál roste. PES se zvýšil na 59 bodů, pak ministerstvo…

05.12.2020 11:01 Aktualizováno Rizikové skóre protiepidemickém systému PES k dnešnímu dni stouplo o dva body na 59, poté ho…

V Praze přibylo v pátek 411 případů covidu

05.12.2020 10:10 V Praze přibylo v pátek 411 případů nemoci covid-19, to je o 42 víc než před týdnem, ale o skoro…

Sněmovna schválila pravidla očkování proti covidu. Bude zdarma a dobrovolné

04.12.2020 22:01 Aktualizováno Očkování proti novému koronaviru mají mít lidé hrazeno ze zdravotního pojištění. Sněmovna to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama