Vyšší letní teploty mohou přispět k nárůstu počtu případů onemocnění rakovinou kůže

Vyšší letní teploty způsobené klimatickou změnou mohou přispět k nárůstu počtu případů potenciálně smrtelného onemocnění rakovinou kůže, uvádí odborníci podle listu The Guardian. Většina evropských zemí letos v létě čelila intenzivním vlnám veder, klimatologové ale zdůrazňují, že tyto vlny nejsou jednorázovou záležitostí a vysoké teploty se budou pravděpodobně vyskytovat častěji. Popáleniny od slunce, i když si je člověk přivodí jen jednou za dva roky, přitom můžou podle lékařů riziko rakoviny kůže ztrojnásobit .

Zdravotníci proto nyní varují, že měnící se klima může způsobit komplikace, pokud budou lidé trávit více času na slunci a vystavovat se UV záření.

"Rozhodně se obávám, že trvalý trend teplejších lét povede k většímu počtu případů melanomu a k většímu počtu úmrtí," uvedla Sarah Dansonová, profesorka onkologie na Sheffieldské univerzitě.

"Melanom je v podstatě způsoben spálením od slunce a toto počasí je tak extrémní, že se obávám, že obdobných spálení bude přibývat a později s tím i výskyt melanomu," řekla britskému listu Julia Newtonová-Bishopová, klinická vědkyně, která vede výzkumnou skupinu na univerzitě v Leedsu.

Podle údajů britské organizace Cancer Research UK se počet úmrtí na rakovinu kůže u mužů v Británii od 70. let minulého století více než ztrojnásobil a nárůst byl zaznamenán i u žen. Předpokládá se, že stoupající trend může být způsoben řadou faktorů, včetně většího vystavení se slunečnímu záření v důsledku dovolených.

"Jedním z nejjasnějších signálů změny klimatu jsou vyšší teploty, a to nejen v létě, ale po celý rok. Tento teplotní posun mění také vzorce chování a lidé v Británii mají tendenci chodit více ven, což vede k většímu vystavení slunečnímu záření po celý rok," uvedl Dann Mitchell, odborník na klimatologii z Bristolské univerzity a dodal, že dlouhodobé zdravotní důsledky klimatické krize nejsou veřejně dostatečně diskutovány.

"Je důležité si uvědomit, že spálení a rakovinu kůže způsobují spíše ultrafialové paprsky ze slunce než jeho teplo. Slunce může v Británii způsobit popáleniny od poloviny března do poloviny října, ať už se jedná o vlnu veder, nebo ne," sdělila listu Karis Bettsová z Cancer Research UK.

Existuje ale řada opatření, která pomáhají snižovat nebezpečnost slunečního záření, a zabránit tak spálení. Je možné úplně vynechat pobyt na slunci od 11 do 15 hodin, sedět ve stínu, nosit tričko a klobouk či opakovaně nanášet opalovací krém.

Související

Více souvisejících

Počasí rakovina lékaři

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy