Vývoj české vakcíny proti covid-19 povede homeopatka a držitelka Bludného balvanu

Poslankyně za ANO Věra Adámková, která povede tým českých vědců vyvíjející vakcínu proti koronaviru, je držitelkou Bludného balvanu za svá slova o homeopatii. Sama sebe považuje za "certifikovanou homeopatku", navzdory tomu, že homeopatie není považována za medicínskou vědu.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Věra Adámková (ANO)
doporučujeme

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes na tiskové konferenci uvedl, že Česko vyvíjí vlastní vakcínu proti koronaviru SARS-CoV-2. Podílí se na něm Státní zdravotní ústav (SZÚ), Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Ministerstvo vývoj obhajuje tím, že poptávka po vakcíně bude obrovská, a proto má smysl se pouštět do vývoje navzdory tomu, že řada zemí už je ve svém bádání mnohem dál. Pokud by se totiž povedlo vakcínu na covid-19 v zahraničí objevit, není zaručeno, že kolik Česko dostane dávek a kdy.

Tým vědců povede poslankyně za ANO a přednostka oddělení preventivní kardiologie IKEM Věra Adámková, která má za sebou kontroverzní minulost v oblasti lékařské vědy. Je totiž držitelkou Bludného balvanu za rok 2018. 

Bludný balvan je anticena Českého klubu skeptiků Sisyfos, který ji uděluje za pseudovědeckou činnost. Adámková jej obdržela společně s Tomiem Okamurou, Andrejem Babišem a dalšími politiky za "blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy".

Konkrétně poslankyně cenu dostala za výrok, který pronesla v Poslanecké sněmovně: "Právě proto, že jsem certifikovaný homeopat, musím říci, že je naprosto špatně, kdyby se pustily tyto léky do prodeje, protože obsahují velmi závažné látky, byť tedy v malém ředění, které mohou lidské tělo poškodit."

"Pokud jste si mysleli, že čeští politici jsou lidé racionální a řídí se moderními ověřenými poznatky, tak na to raději zapomeňte, vypláchněte se bazénovou dezinfekcí, dejte si homeopatika na křivdu a bacha na mikrovlnky!" uvedl tehdy k udělení ceny klub skeptiků. 

Na rizika homeopatie přitom Český klub skeptiků Sisyfos upozorňuje opakovaně. Nejde totiž o regulérní vědecký obor. "Lékař, který doporučuje homeopatika, se v očích alespoň trochu poučeného pacienta stává hlupákem, podvodníkem nebo obojí," uvedl pro Zdravotnický deník lékař a předseda klubu Jaromír Šrámek.

"Homeopatie vytváří falešný dojem, že dokáže řešit prakticky jakýkoliv zdravotní problém...homeopatie není a nemůže být regulérní medicínskou metodou," napsal dále odborný server o homeopatii.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nakažení lidé v Česku umírali sami. Některé nemocnice k nim příbuzné…

24.05.2020 22:04 Aktualizováno V České republice umírá ročně tisíce lidí v nemocnicích na nevyléčitelné choroby. Přítomnost…

Mimořádná opatření se kvůli rostoucímu počtu nakažených v části Česka…

24.05.2020 19:10 Česko čeká v pondělí za přísných hygienických a bezpečnostních pravidel další vlna rozvolňování…

Za neděli zatím přibylo 42 potvrzených případů nemoci covid-19

24.05.2020 18:12 V Česku dnes zatím přibylo 42 potvrzených případů nemoci covid-19, od začátku epidemie se…

Nákupy pomůcek na ministerstva nebyly předražené, tvrdí Vojtěch

24.05.2020 14:22 Ministerstvo zdravotnictví, které bylo kritizováno za předražené nákupy respirátorů, nakupovalo ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy