Volynští Češi se nevzdávají, žádostí o návrat jsou desítky

Litoměřice - Česká republika by měla podle zástupců volyňských Čechů pomoci krajanům žijícím na Ukrajině a v případě zájmu jim umožnit co nejrychlejší návrat do původní vlasti. Zatím jsou takových žádostí desítky, řekl dnes ČTK Lubomír Sazeček ze Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel (SČVP). Situace na jihovýchodě Ukrajiny, kde proruští separatisté povstali proti prozápadnímu režimu v Kyjevě, je nyní napjatá.

"Pokud jim skutečně chceme pomoci, mělo by to být hned," řekl Sazeček. Ukrajinští Češi přitom nežijí pouze v oblasti Volyně, ale také třeba na Krymu, který byl anektován Ruskem. Odhad až 20.000 českých krajanů na Ukrajině je však podle představitelů SČVP hodně nadnesený, podle nich je to zhruba 2000 lidí.

Navíc zdaleka ne všichni se chystají k návratu do země svých předků. "Z oblasti Žitomiru jde asi o 40 rodin, z oblasti Dubna asi o 20 lidí, z dalších regionů zatím informace nemáme," uvedl Sazeček. Jejich umístění by podle něho nebylo problémem. "Hlásí se nám jednotlivci i obce nabízející nejen bydlení, ale mnohdy také práci, což je nejdůležitější," řekl.

Členové SČVP jsou s krajany na Ukrajině v kontaktu. Vědí tak, že mají o další vývoj země obavy. "Z rozhovorů vím, že se bojí, i když oficiálně to nedávají najevo. Situace na Ukrajině je nejistá, hrozí občanská válka," řekl Boris Iljuk. 

Češi přicházeli do západních oblastí Ruska ve druhé polovině 19. století a, jak uvádí historik Jaroslav Vaculík, vedly je k tomu ekonomické důvody. V roce 1861 totiž car Alexandr II. zrušil nevolnictví a o dva roky později potlačil povstání v ruské části Polska. "Za této situace byli polští velkostatkáři nuceni poměrně levně prodávat svou půdu, což se doneslo do Čech. A Češi pod heslem Za chalupu grunt šli na Volyň a kupovali tamní půdu," dodává pro Českou televizi Vaculík.

Jen v letech 1868-1874 proto na Volyň přesídlilo patnáct tisíc Čechů a do konce století se jejich počet zvýšil na sedmadvacet tisíc. V oblasti při hranicích s rakouskou Haličí založili dvě stě vesnic a během dvou generací se staly jednou z nejbohatších vrstev. Z Čech totiž přinesli moderní hospodaření rakousko-uherského střihu i v Rusku neprovozovaná řemesla včetně pivovarnictví. Díky Čechům tak na Volyni vznikl i vůbec první ruský pivovar.

Jednání o reemigraci se vlekla až do července 1946, kdy Stalina obměkčil teprve osobní dopis od prezidenta Edvarda Beneše. Po osmi tisících vojácích Ludvíka Svobody se tak do vlasti o rok později vrací 33 tisíc volyňských Čechů.

Druhá vlna reemigrace volyňských Čechů následovala až po dalších čtyřiačtyřiceti letech. S rozpadem Sovětského svazu a vznikem nezávislé Ukrajiny se otevřela cesta k návratu pro dalších 1200 osob; o přestěhování do Československa ovšem volynští Češi žádali již několik let před pádem východního bloku – kvůli havárii v jaderné elektrárně Černobyl.

Související

Více souvisejících

Volynští Češi (Ukrajina) Ukrajina

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 48 minutami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Atentát na Fica byl politicky motivovaný, tvrdí vnitro. Šéf kandidátky Hlasu dostal výhrůžky smrtí

Slovenská police podle tamního ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka pracuje jen s jednou verzí útoku. Pachatel je obviněn z vraždy ve stádiu pokusu. Podle něj je jasné, že šlo o politicky motivovaný akt.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy