Týdenní výhled filmů: Návrat Karla IV., demytizace Dubčeka a umělecký Indiana Jones

Pravidelný výhled začínajícího filmového týdne představí pět premiérových titulů v kinech a zároveň upozorní na některé z nových přírůstků do katalogů rozmanitých VOD platforem. Nabídka českých kin bude lákat na drama sociálních sítí, smyslné vztahy, ale také návrat chlupatého požírače lasagní.

Vlivem pěkného počasí a hokejového mistrovství kina zejí prázdnotou, minulý týden je navštívilo jen něco málo přes 50 tisíc platících. Devět premiérových titulů se bude snažit výsledky obrátit a největší potenciál má Garfield ve filmu, jelikož film zacílené na rodiny standardně lákají nejvyšší počty diváků. Animovaný snímek od etablovaného studia Sony, jež přineslo například multivesmírovou sérii o Spider-Manovi či hravě intermediální Rodinu na baterky, je na plátnech po dlouhé době prvním seriózním pokusem o resuscitaci oblíbeného pojídače lasagní. Příběh začne na úplném začátku cesty lenivého kocoura a dozvíme se více o jeho původu i cestě za neodlučitelným páníčkem.

Do distribuce se právem dostává i na loňském festivalu v Jihlavě uvedený dokument Všichni lidé budou bratři, kontextuálně portrétující osobu Alexandera Dubčeka. Ohledává jeho různorodé tváře a dobově takřka popkulturní obraz, jeho mnohdy protikladné vlastnosti a ztvárňuje jeho osudy na pozadí širokých politických i společenských změn. Robert Kirchhoff nenatočil tendenční dokumentární portrét, nýbrž vrstevnatě bohatou a demytizační fresku. Z tuzemské tvorby se v nově restaurované verzi dostane také na jeden z mála českých muzikálů Noc na Karlštejně. V televizi často reprízovaná klasika Zdeňka Podskalského stále dokáže uhranout známými melodiemi, pestrobarevnou mizanscénou a záměrně teatrální hereckou stylizací, což vycizelovaná a vyčištěná kopie ještě více podtrhne.

Dávné doby bude ohledávat i pomyslná mix Felliniho a Indiana Jonese Chiméra. Film autorské režisérky Alice Rohrwacher se loni promítal v soutěži Cannes a Karlových Varech, teď se dostává i do široké distribuce. Magický realismus kombinovaný s neorealismem sleduje Brita přežívajícího na periferii Toskánska, kde se po propuštění z vězení živí vykrádáním hrobek. Má intuitivní schopnost vycítit, kde se poklad nachází. Poetický a prožitkový snímek ohledává rozpolcenost člověka mezi minulostí a přítomností, nezahojené rány i to, co budoucí archeologové naleznou po nás. Polský snímek Zakázaná touha pak tematizuje milostnou vášeň mezi starší ženou a mladším mužem. Žena má stabilní rodinu a úspěšnou kariéru, muž žije bohémský život. Každý pro toho druhého musí část svého dosavadního života obětovat, přičemž na povrch vyplují dlouho potlačované emoce i tajemství.

Komplikovaným vztahům se věnuje i česká novinka Společně sami, jež vznikla pod záštitou agentury Ambrozia, která pořádá letní tábory a kurzy zaměřené na umění. Zápletka se odehrává v nevraživém školním prostředí a tematizuje problémy soudobé generace, nebezpečí sociálních sítí, na pozadí kriminálního motivu. Oproti tomu komediálně laděnější je severská komedie Společně 99, navazující na osudy protagonistů filmu Společně z roku 2000. Režisér Lukas Moodysson s navrátivším hereckým ansámblem opět ohledává krásy i starosti společného soužití v komunitě. Osobitý mikrosvět lidí nacpaných v malém domě reflektuje ostré změny lidských nálad, slabost a pochopení.

Hororový žánr tentokrát může slavit počátek nové filmové série Cizinci: Kapitola 1, přičemž se v budoucnu dočkáme dalších dvou kapitol. Námět vychází ze snímku Oni z roku 2008. Sleduje milostný pár, jenž přes noc v lese potká tajemnou a maskovanou skupinu. Adrenalinem pramenícím ze subžánru slasher pulzující snímek postupně odhaluje motivace cizineckého kultu, přičemž pojící linií bude tradičně boj o holé přežití. Po vzoru biografií slavných hudebníků (Bohemian Rhapsody, Rocketman, Bob Marley: One Love) se filmového zpracování dočkává i tragický osud zpěvačky Amy Winehouse. Back to Black jimá její začátky, kariérní vrchol a posléze i strmý pád na dno. Portrétuje křehkost nadějné zpěvačky a turbulentní životní dráhu, včetně vyzvednutí její diskografie, jež je dodnes oblíbená a populární.

Novinky na VOD

Tento týden začal nejprestižnější filmový festival v Cannes. Uvede vysněný projekt Francise Forda Coppoly Megalopolis, nový film Paola Sorrentina Parthenope nebo The Shrouds provokatéra Davida Cronenberga. Pokud si chcete dohnat tituly z minulých ročníků, DAFilms připravilo sekci Oslnění Cannes. V ní najdete bolestivě křehké drama o dospívání Blízko, postmoderní muzikálový koktejl Anette, melancholickou sondu do generace třicátníků Nejhorší člověk na světě či plíživý skandinávský noir o ranách minulosti Bílý bílý den.

Na platformě Voyo odstartovala třetí a závěrečná řada melodramaticky stylizovaného seriálu Iveta, která doprovází osudy Ivety Bartošové až ke tragickému konci, lemovaný hyenismem bulváru, roztržkami jejích pozdních partnerů a bojem s alkoholismem. Pokud máte rádi genius loci pražské hromadné dopravy, na iVysílání je přesně pro vás dokumentární pořad Prahou podzemní drahou, doprovázený charismatickou moderací zasloužilého sklepáka a architekta Davida Vávry. Virtuálně se projedete třemi linkami pražského metra a nahlédnete místa, která normálně zůstávají zrakům veřejnosti skryté.

Po vzoru muzikálových animáků, jako například série Zpívej! či Trollové, Netflix vyprodukoval obdobně barvitě laděné dobrodružství Jednorožec Thelma, kde poník Thelma touží po tom, aby se stala jednorožcem. Vydává se na cestu zvířecím šoubyznysem, přičemž zjišťuje, že třpytky a sláva nejsou vždy to nejcennější. Ze života levhartů pak představuje scenérií půvabný přírodopisný dokument, jenž vás skrze objektiv dostane na neobyčejnou pouť levhartích mláďat, sledujíc jejich přerod v dospělé jedince

Související

Dokonalý cizinec

Filmy a seriály týdne: Katastrofické natáčení, potoky krve a dějiny českého filmu

V pravidelných týdenních tipech vybíráme pět nejzajímavějších filmů a seriálů, kterých se tento týden můžete dočkat v kinech, na VOD, případně v televizi. Tento týden můžete vyrazit na fyzickou jízdu o tom, co všechno jsme ochotni zaplatit za slávu, doma pan na vás čeká satirický seriál z filmařského prostředí či novinka Alfonsa Cuaróna.

Více souvisejících

filmy Alexander Dubček Muzikál Noc na Karlštejně Iveta Bartošová dokument Karel IV.

Aktuálně se děje

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

včera

včera

včera

včera

15. listopadu 2024 21:08

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

15. listopadu 2024 19:43

Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna

Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy