Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Devatenáctiletý mladík, který před dvěma lety zavraždil před barem na Zámecké ulici dva lidi, byl radikalizován zahraničními extremistickými skupinami prostřednictvím internetu. V případě atentátu na premiéra podle Hrabka zatím vyšetřování neobjasnilo motivy činu, ale policie má všechny nástroje, aby to dokázala. "Samozřejmě, toto bude dlouhodobější záležitost, ale toto jsou schopni policejní vyšetřovatelé vypátrat," konstatoval.

Celá společnost je podle Hrabka vysoce polarizovaná, což je důsledek nedávných parlamentních a prezidentských voleb. "Frustrace a radikalizace části politiků, aktivistických médií a společnosti mohla vést až k takovému bezprecedentnímu kroku," poznamenal Hrabko.

Samotnou demokracii však nepovažuje za ohroženou. Připomněl, že v důsledku atentátů zemřeli američtí prezidenti i švédský premiér Olof Palme, aniž by to demokracii ohrozilo.

Úroveň komunikace politiků se podle Hrabka v posledních letech zhoršila a rétorika je agresivnější, a to i u politiků, kteří se označují za slušné a demokratické. "Politici opravdu nesou vinu za náladu ve společnosti. Samozřejmě, ne sami, velkou roli zde hrají sociální média," řekl.

Mnozí lidé podle Hrabka komunikují především v rámci izolovaných názorových bublin na sociálních sítích, kde si své postoje opakovaně potvrzují s lidmi se stejnými názory. "Tam se to radikalizuje," zdůraznil Hrabko.

Pokud se nepodaří snížit napětí ve společnosti, bude podle Hrabka stále existovat riziko agresivity vůči různým názorovým skupinám. Iniciativy, jako bylo společné prohlášení zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho a úřadující prezidentky Zuzany Čaputové, podle Hrabka nejsou samy o sobě řešením, ale mohou pomoci situaci řešit. "Je to dobrý krok, ale podle mě nebude stačit," poznamenal.

Užitečné by podle něj mohlo být, kdyby se většina Národní rady SR napříč politickým spektrem shodla na společném prohlášení, kterým by odsoudili takové násilí.

"Myslím si, že by bylo mimořádně vhodné, kdyby v parlamentu vystoupila paní prezidentka s projevem o stavu společnosti," konstatoval Hrabko s tím, že štafetu úsilí o snížení polarizace společnosti by od ní mohl převzít nastupující prezident Peter Pellegrini.

"Může čerpat ze zkušeností, které nabyl jako předseda parlamentu a premiér, ale jako prezident bude mít úplně jinou práci. On sám ukáže, jestli z něj vyroste široce akceptovaný lídr," poznamenal Hrabko.

Co se týče samotné práce vládního kabinetu, premiéra může podle Hrabka zastupovat pověřený místopředseda vlády v rozsahu, v jakém ho tím premiér pověří. "To pověření nemusí být písemné, může být ústní," konstatoval Hrabko. Připomněl, že vládní kabinet už podobným obdobím prošel, když byl premiér Fico hospitalizován kvůli problémům se srdcem. 

Související

Více souvisejících

Slovensko Robert Fico

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Bürgenstock

Hrozí mírovému summitu ztráta legitimity? Obavy mají i švýcarští pořadatelé, chybí důležité mocnosti

Víkendový mírový summit přinese setkání předních světových lídrů. Velké potíže pro samotnou legitimitu události ale může přinést nepřítomnost Ruska a Číny. Mají s tím problém i samotní Švýcaři, kteří summit hostí. Česká republika naopak vůči podpoře Ukrajiny zachovává neochvějně tvrdý postoj. Svědčí o tom například 5700 ukrajinských vojáků, které v rámci různých programů vycvičili jejich čeští kolegové. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

včera

včera

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

včera

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

včera

Gershkovich míří v soudu. Rusové poprvé odhalili, z čeho novináře viní

Rusko posílá Evana Gershkoviche, který je prvním západním novinářem obviněným v Rusku ze špionáže od dob studené války, k soudu v Jekatěrinburgu. Úřady ho viní ze sběru informací pro CIA o činnosti podniku Uralvagonzavod, který vyrábí a opravuje armádní techniku.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy