Česko je pátým nejčastějším terčem kyberútoků v Evropě

Česko se v dubnu umístilo na pátém místě v Evropě mezi zeměmi, které byly nejčastěji terčem kybernetických útoků. Celosvětově mu patřila 26. příčka. Zatímco jedna česká organizace čelila v průměru 1800 kyberútokům za týden, evropský průměr se pohybuje okolo hranice 1100 útoků za týden. Uvedla to dnes bezpečnostní firma Check Point.

Sousední Slovensko se podle společnosti naopak umístilo až ke konci tabulky evropských států a na 84. místě globálně patří mezi bezpečnější země. První, tedy nejnebezpečnější, místo obsadilo v celosvětovém srovnání znovu Mongolsko.

Největšímu množství kyberútoků čelí v tuzemsku podle výzkumného týmu Check Pointu nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenský sektor, poskytovatelé internetových služeb a poskytovatelé spravovaných služeb.

Nejrozšířenějším škodlivým programem byl v dubnu podle společnosti pokročilý modulární trojan Emotet. Ten v březnu využíval k šíření nejrůznější kampaně s velikonoční tematikou a měl dopad na více než desetinu organizací. V dubnu se jeho vliv trochu propadl.

Jedním z důvodů může být podle firmy i rozhodnutí Microsoftu zakázat makra spojená se soubory Office. Emotet proto změnil taktiku a šíří se pomocí nebezpečných e-mailů obsahujících odkaz na službu OneDrive. Jakmile Emotet pronikne do počítače, může škodit nejrůznějšími způsoby, jeho provozovatelé totiž nabízí své služby na darknetu dalším hackerům, upozornila společnost.

"Kybernetické hrozby se neustále vyvíjí a velké korporace, jako je Microsoft, mohou ovlivnit, jaké cesty kyberzločinci k šíření malwaru používají. Patrné je to nyní například u Emotetu, který začal používat novou techniku," uvedl Tomáš Růžička z Check Pointu.

V dubnu také narostl počet útoků zneužívajících zranitelnost v prostředí Java pod názvem Spring4Shell. Ačkoliv zatím není v první desítce, jen za první měsíc bylo touto hrozbou zasaženo více než 35 procent organizací po celém světě, dodala společnost.

Související

Ilustrační fotografie.

V lednu se potvrdil trend zlepšování kvality DDoS útoků. Nejvíce jich je z Ruska

Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita stagnují již od podzimu loňského roku. Zdánlivý klid ale nesnižuje negativní dopady. Dříve obvykle používanou plošnou hrubou sílu totiž nahradily kvalitnější a intenzivnější útoky, které tak dokáží napáchat stejně vysoké, nebo dokonce i větší škody. Zdánlivě slabší útoky se totiž i hůře odhalují. 

Více souvisejících

Kybernetická bezpečnost Hackeři

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 25 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy