Dbalý si za korupci při ovlivňování zakázek odsedí sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Dnes o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá.

Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

"U pana obžalovaného se při domovní prohlídce našlo obrovské množství peněz v hotovosti. Sám se s nimi dokonce fotografoval," připomněl předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Původní rozsudek pražského městského soudu potrestal Dbalého 8,5 roky odnětí svobody. Loňská novela trestního zákoníku však zmírnila příslušnou právní kvalifikaci, což dnes musel vrchní soud zohlednit. Ohledně nové výše trestu vyhověl návrhu státního zástupce.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Klíčovým důkazem byly lékařovy podrobné poznámky, které policie objevila u něj doma. Dbalý si také před svým zadržením schoval u známého kufr s hotovostí a ceninami v hodnotě 34,5 milionu. Podle státního zástupce si takovou částku nemohl legálně vydělat, a to ani společně se svou manželkou.

Obvinění i jejich právníci dnes věrohodnost Dbalého deníku zpochybňovali. "V nemocnici bylo všeobecně známo, že pan Dbalý pije první ligu. Ty zápisy se mu musely časově plést. Deník nemůže být pravdivý ve všem," podotkla spoluobžalovaná Emilie Bialešová, bývalá účetní nemocnice.

Bialešovou dnes soud potrestal tříletou podmínkou, obžalovaného advokáta Davida Michala dvouletou. Právníkovi uložil také peněžitý trest 2,4 milionu korun. Podle původního verdiktu měli jít Bialešová i Michal na čtyři roky do vězení. Oba vinu popírali. Další obžalovaný - někdejší právník nemocnice Roman Žďárek - v mezidobí zemřel, takže soud jeho stíhání zastavil.

Ve prospěch Žďárka a Bialešové Dbalý podle rozsudku zmanipuloval zakázku na účetní a medicínsko-právní služby. Zajistil, aby měli oproti ostatním uchazečům výrazně jednodušší podmínky. Sdružení Žďárka a Bialešové pak tendr vyhrálo, ačkoliv nenabídlo nejnižší cenu. "Samotný fakt, že výběrové řízení vyhráli zaměstnanci Nemocnice Na Homolce, něčemu nasvědčuje. Je nepochybné, že bylo zmanipulované," podotkl soudce. Trestnou činnost podle něj vymysleli Dbalý se Žďárkem, nicméně účetní o nezákonnosti počínání "velice dobře věděla", ačkoliv z něj patrně neměla zisk.

Nezákonné bylo podle verdiktu i zadání právních služeb kanceláři Šachta & Partners. Dbalý a advokát Drahomír Šachta se přátelili. Homolka advokátům vyplatila v letech 2009 až 2011 celkem 24,6 milionu korun a Dbalý za to údajně přijal od společníka kanceláře Michala nejméně 2,3 milionu na úplatcích. "Uložení nepodmíněného trestu za takovou víceméně pošťáckou službu by bylo nepřiměřeně přísné," podotkl na Michalovu adresu Lněnička.

Dbalý také podepsal smlouvy na poskytování metodické podpory se zbývajícími obžalovanými Zdeňkem Čápem a Josefem Kantůrkem, ačkoliv tuto službu nemocnice od externistů nepotřebovala. Také od obou mužů podle soudu pravidelně dostával úplatky. Dvojici už za to justice dříve pravomocně potrestala podmínkami a peněžitými tresty ve výši jednoho milionu a 600.000 korun.

V další části kauzy, která zahrnuje zakázky na digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože, byl Dbalý za braní úplatků ve výši 27,8 milionu korun v minulosti nepravomocně odsouzen k devíti letům vězení a k propadnutí majetku. Obžalovaný je ještě ve třetí části případu, jež souvisí například s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie. V českém právním řádu se tresty nesčítají, a soudy tak mohou poslat Dbalého do vězení maximálně na 12 let.

V další části kauzy, která zahrnuje zakázky na digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože, byl Dbalý za braní úplatků ve výši 27,8 milionu korun už dříve nepravomocně odsouzen k devíti letům vězení a k propadnutí majetku. Obžalovaný je ještě ve třetí části případu, jež souvisí například s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie. V českém právním řádu se tresty nesčítají, a soudy tak mohou poslat Dbalého do vězení maximálně na 12 let.

Související

Soud s exředitelem Nemocnice Na Homolce Vladimírem Dbalým

Dbalý si odpyká deset let, soud potvrdil propadnutí majetku

Pražský vrchní soud dnes uložil bývalému řediteli pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalému celkový trest deseti let vězení a potvrdil mu trest propadnutí majetku. Zamítl lékařovo odvolání v kauze ovlivnění zakázek na digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože. Verdikt, podle kterého bral Dbalý za zmanipulování nemocničních tendrů úplatky, je pravomocný.

Více souvisejících

Vladimír Dbalý (exředitel nemocnice Na Homolce) Vrchní soud v Praze soudy Nemocnice Na Homolce Korupce

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy