Dohra požáru ve Vejprtech: Starostka si nedala líbit kritiku od neziskovek

Starostka Vejprt na Chomutovsku se dnes ohradila proti apelu platformy organizací na pomoc handicapovaným. Platforma v úterý vyzvala Vejprty, aby zajistily klientům nedávno vyhořelého domova pro postižené důstojnější podmínky, než měli v něm. Podle uskupení domov už před požárem nesplňoval požadavky na důstojné bydlení lidí s postižením. Starostka Jitka Gavdunová (ODS) dnes ČTK řekla, že domov by byl dávno uzavřen, kdyby nesplňoval kritéria.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"V tomto oboru jsou kontroly na denním pořádku. Pro klienty je to jejich domov a naši opatrovníci jim dávají tolik lásky, že pochybuji o tom, že ji někde jinde v takovéto míře najdou," řekla starostka s tím, že pracovníci domova jsou mnohdy jedinou rodinou klientů.

"Máme na stránkách zveřejněný účet pomoci a jakákoliv částka by byla větší pomocí, než se starat o naše záležitosti," dodala Gavdunová na adresu platformy.

Domov Kompas pro postižené ve Vejprtech vyhořel 19 ledna. Platforma Jednota pro deinstitucionalizaci (JDI) nesouhlasí s tím, aby se zařízení jen obnovilo a lidé se do něj vrátili. V úterý v tiskové zprávě kritizovala použití peněz od státu a kraje na zprovoznění vyhořelého objektu.

Podle ní inspekce kvality sociálních služeb v říjnu 2018 zjistila v domově víc než 60 nedostatků. JDI zastřešuje 20 organizací a 26 expertů na sociální problematiku a podporuje přesun péče z velkých ústavů do domácího prostředí.

Při požáru ve Vejprtech zemřelo osm klientů domova z 35, kteří v něm v tu dobu byli. Přeživší město dočasně umístilo ve svých zařízeních. O pětimilionové dotaci na pomoc Vejprtům rozhodlo ministerstvo práce, další milion na obnovu vyplatí Ústecký kraj.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matějská pouť nabídne víc zábavy než loni, novinkou bude atrakce King

20.02.2020 16:42 Matějská pouť, která letos začne 22. února, nabídne na pražském Výstavišti 115 atrakcí, o 15 více…

První letošní případ spalniček na Karvinsku. Hygienici nabádají k…

20.02.2020 13:26 Moravskoslezští hygienici v tomto týdnu zaznamenali letošní první případ spalniček. Vysoce infekční…

Požár v Teplicích. Hasiči z domu evakuovali 14 lidí

20.02.2020 10:11 Aktualizováno Hasiči zasahovali dnes ráno u požáru bytu v ulici Československých dobrovolců v Teplicích. Z domu,…

Zemřela žena, která v Plzni skočila z okna za dcerou. Případ řeší policie

20.02.2020 10:08 Osmatřicetiletá žena, která ve středu ráno skočila z okna za dcerou, zemřela v nemocnici. Dívka je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama