Hasiči budou v úterý rozvážet milionu antigenních testů pro školy

Hasiči budou v úterý rozvážet 2,9 milionu testů, které jsou určeny pro školy. Distribuovat je budou ze skladu na Letišti Václava Havla v Praze po celém Česku na předem určená místa, v krajích pak další rozvoz zajistí krajští hasiči.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

ČTK to dnes sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR) Nicole Studená. Zakázku na dodání 5,6 milionu antigenních testů do škol vyhrála v minulém týdnu firma Targo Promotion. Jde o neinvazivní testy s odběrem z přední části nosu od čínského výrobce Sejoy. Testy budou školám poskytnuty ve dvou distribucích.

"Zapojeno bude celkem šest vozidel Záchranného útvaru HZS ČR a 13 příslušníků a devět vozidel Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR s devíti zaměstnanci. V krajích pak zajistí další distribuci do obcí s rozšířenou působností většinou HZS krajů," uvedla mluvčí k rozvážce první části testů. Nakládka ve skladu začne v úterý v 8:00, přítomen bude i zástupce ministerstva školství, dodala.

Dodávka bude sloužit pro potřeby škol v období od 24. května zhruba do 13. června. Do 21. května mají školy rezervu antigenních testů na krajských pracovištích Národního pedagogického institutu (NPI). Firma Targo Promotion začala s dodávkou antigenních testů v minulém týdnu, kvůli potřebě dostat testy do škol co nejrychleji se podle předsedy Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavla Švagra řešila možnost distribuce prostřednictvím hasičů přímo do jednotlivých krajů rovnou ze skladu dodavatele. Ministerstvo školství informovalo v minulém týdnu školy, že nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by jim měly vystačit do 13. června. Druhá část testů má termín dodání do 24. května.

Distribuční seznamy pro dodávku jsou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Školy dostanou na každého žáka a zaměstnance jeden antigenní test na každý týden výuky.

SSHR vypsala ještě jedno výběrové řízení na 4,7 milionu antigenních testů pro školy, které by měly pokrýt potřeby škol od půlky června do konce školního roku. Počty testů pro toto období se stanoví v mimořádném dotazníku, které budou školy vyplňovat nejspíš na přelomu května a června. Budou v něm vykazovat pouze odhadovaný zůstatek testů k 13. červnu. Pokud školy ministerstvu oznámí, že se rozhodly zajistit testování prostřednictvím testů PCR, ministerstvo jim poskytne antigenní testy jen pro období do závazně oznámeného data přechodu.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama