Jak moci obézním pacientům s arytmií? IKEM zahájil studii, účastníky budou hlídat i chytré hodinky

Obézním pacientům se srdeční arytmií by mohlo pomoci, pokud pod dohledem odborníků sníží hmotnost a zlepší svoji životosprávu. Ověřit to má studie, kterou zahájil Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) a představil ji dnes novinářům.

Studie potrvá 18 měsíců a bude do ní zařazeno 80 pacientů. Jejich zdravotní stav, ale třeba i fyzickou aktivitu bude kontrolovat mobilní aplikace a chytré hodinky.

IKEM spustil studii HOBIT-FS zaměřenou na léčbu obezity u pacientů s fibrilací síní, kteří podstoupili katetrizační ablaci. Obezitologický tým bude pacientům pomáhat snížit hmotnost o více než 10 %, dodržovat životosprávu a zlepšit kvalitu života – to vše za pomoci telemedicíny. pic.twitter.com/PHcPSDT71u

— IKEM (@ikemcz) December 14, 2020

Studie se zaměřuje na obézní pacienty, kteří mají takzvanou fibrilaci síní. To je podle přednosty Kliniky kardiologie IKEM Josefa Kautznera nejčastější typ srdeční arytmie, který se projevuje mimo jiné chaotickým bušením srdce, ztrátou výkonnosti či poruchami koncentrace. Pacienti s touto poruchou mají riziko srdečního selhání a také vyšší riziko vzniku demence.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky, které dnes Kautzner prezentoval, trpí fibrilací síní asi čtyři procenta české populace a jejich počet vzrůstá. Porucha postihuje především lidi starší 60 let, kteří mají cukrovku, obezitu, vysoký krevní tlak či ischemickou chorobu srdeční. Tato onemocnění totiž způsobují zánětlivé změny, které vytváří podmínky pro vznik a udržení arytmie.

Nejlepší metodou, jak fibrilaci omezit, je podle Kautznera takzvaná katetrizační ablace, při které lékaři potlačují spouštěče této arytmie. Úspěšnost metody ale snižuje to, pokud je pacient i nadále obézní a má další přidružené nemoci. Naopak pokud zhubne, úspěšnost se podle Kautznera zvýší. A právě to, jaký vliv může mít celková změna životního stylu na tyto pacienty, chce nyní IKEM zjistit v zahájené studii.

Nemocnice pacientům ve studii poskytne chytré hodinky a telefon značky Apple, v kterých bude aplikace vyvinutá přímo IT oddělením nemocnice. Ta bude sledovat fyzickou aktivitu nemocných, jejich průměrnou tepovou frekvenci, spálené kalorie a případný výskyt arytmie. Výsledky se budou přenášet do informačního systému IKEM. "Aplikace bude pacientovi připomínat, co všechno je potřeba - zvážit se, změřit si krevní tlak. Také ho bude upozorňovat na návštěvu u lékaře, případně ukáže nové laboratorní výsledky," uvedl Martin Haluzík, zástupce přednosty Centra diabetologie IKEM. Pacient bude moci pomocí aplikace například zažádat o léky či o návštěvu u lékaře. K dispozici budou nemocným rovněž odborníci na kardiologii, obezitologii, dále nutriční specialisti, fyzioterapeuti i psychologové.

"Hlavní cíl je prokázat, že tato intenzivní intervence životního stylu, která by měla vést ke snížení hmotnosti alespoň o deset procent, povede ke snížení četnosti výskytu epizod fibrilace síní a také ke zlepšení kvality života po katetrizační ablaci," dodal Haluzík. Do studie bude zařazeno 80 pacientů s arytmií, kteří podstoupí katetrizační ablaci. Lékaři budou pro srovnání sledovat i dalších 80 pacientů s arytmií po katetrizaci, kteří ale nebudou podstupovat obezitologickou léčbu.

Související

nemocnice

Válek dočasně pověřil řízením IKEM Helenu Rögnerovou

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dočasně pověřil řízením pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) vrchní ředitelku sekce pro ekonomiku a zdravotní pojištění ministerstva zdravotnictví Helenu Rögnerovou.

Více souvisejících

Nemocnice IKEM obezita, nadváha, hubnutí zdraví nemoci lékaři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy