Jan Saudek o vyznamenání od Zemana: Vlezdoprdelismus a podlézání? Bál jsem se uličky hanby

Jedním z těch, kteří v pondělí 28. října na Pražském hradě převzali státní vyznamenání, byl i světoznámý fotograf Jan Saudek. V rozhovoru pro XTV.cz popsal nejen svoje pocity, ale i svůj vztah k prezidentovi Miloši Zemanovi.

Přidejte svůj názor 112 komentářů

Předávání státních vyznamenání (28. říjen 2019)
doporučujeme

Zeman udělil Janu Saudkovi Medaili Za zásluhy I. stupně za zásluhy o stát v oblasti umění. A i když má fotograf doma řadu jiných ocenění ze světa, toho nového si váží nejvíc, protože jej dostal ve své vlasti.

„Vyznamenaní od prezidenta je můj splněný sen. Dostal jsem jej od prezidenta, který byl zvolen při řádné volbě většinou národa, to se nedá vzít,“ pochvaluje si Saudek.

Kromě toho ale popsal i ceremoniál, při kterém ocenění dostal. Podle něj šlo o radostnou událost, protože byl v těsné blízkosti prezidenta a měl možnost jej pozorovat. „Poprvé v životě jsem ho potkal, jeho projev byl spatra a byl bezchybný,“ ocenil Zemana fotograf.

Sám si směrem k prezidentovi dovolil familiérní gesto. „Není to vlezdoprdelismus a podlézání, ale obdiv. Poplácal jsem prezidenta po rameni, to bylo z čisté radosti, nic neuctivého,“ vysvětluje oceněný umělec.

„Bylo to radostné uvolnění – ten Hrad, ta vojenská pompa, hudba. Úžasné. Bylo to velice krásné a dokonale sestavené,“ nešetří chválou Jan Saudek, podle kterého byl celý ceremoniál „veledůstojný“. „Vyznamenaní od prezidenta je můj splněný sen. Jsem obyčejný muž, který měl štěstí,“ uvedl také Saudek.

Přiznal, že následně zaznamenal řadu gratulací, podle něj šlo ale výhradně o pozitivní reakce. „Dostal jsem gratulace a jsem šťasten, že mi nikdo nenadával, protože několik mých přátel nejsou spokojeni s našimi představiteli. Ale ti se neozvali. Čekal jsem dokonce ze strany těchto lidí, že půjdu uličkou ponižující hanby, ale bylo to v největším pořádku,“ pochvaluje si fotograf.

Loading...
Vstupte do diskuze (112)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český tisk hodnotí oslavy revoluce. Ukázaly na nepříjemnou skutečnost

18.11.2019 09:20 Oslavy třicátého výročí sametové revoluce byly rozporuplné, míní komentátoři českých deníků.…

OBRAZEM: Češi završili oslavy 17. listopadu na Václavském náměstí

17.11.2019 23:57 Na Václavském náměstí se dnes uskutečnil Koncert pro budoucnost. Podle policie dorazilo 35.000 až…

Plzeň bouřlivě slavila 30 let od "sametu". Do šrotu putuje hvězda z…

17.11.2019 21:55 Aktualizováno Stovky lidí dnes v Plzni přišly symbolicky zúčtovat s komunistickým režimem. Sledovaly, jak z…

Z brigádníka v uranových dolech se stal hrdina. Udílely se Ceny Paměti…

17.11.2019 21:43 Ceny Paměti národa, kterými obecně prospěšná společnost Post Bellum oceňuje účastníky zlomových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama