Kauza Brno-střed: Švachula byl obžalován v případu podezření z korupce

Státní zástupce Radek Mezlík dnes u Krajského soudu v Brně podal obžalobu na bývalého brněnského politika Jiřího Švachulu (dříve ANO) a další obviněné v případu podezření z korupce na radnici Brno-střed. Jde o 11 lidí a dvě firmy. Novinářům Mezlík řekl, že výše úplatků dosáhla 47 milionů korun.

Švachula byl místostarostou městské části Brno-střed za hnutí ANO a podle státního zástupce byl hlavou celé skupiny. Ovlivněny byly podle žalobce desítky zakázek v celkovém objemu nejméně za 330 milionů korun. "Jelikož však některé úplatky nejsou navázané na konkrétní zakázky, patrně byl celkový objem zakázek přes půl miliardy korun," řekl Mezlík, který zvýšil objem úplatků o 14 milionů poté, co přehodnotil důkazní situaci. Dotyční jsou obvinění z několika trestných činů, například z účasti na organizované zločinecké skupině či z přijetí úplatku. U nejzávažnějších případů hrozí obviněným vězení 10,5 roku až 16 let, řekl Mezlík.

Kauza je podle něj mimořádná jak výší úplatků, tak tím, že se zabavoval materiál při stovce domovních prohlídkách. Uvedl také, že případ se týká 27 zakázek, které zadávala radnice Brna-střed, jedna se týkala městských firem a další stovky, přesný počet není ani v obžalobě specifikovaný, se týkaly Správy nemovitostí městské části Brno-střed.

Švachula je dodnes ve vazbě. "Soud musí do měsíce rozhodnout, zda ho ve vazbě ponechá. Pak se musí seznámit s obžalobou a zhodnotit, zda může být nařízeno hlavní líčení. Vzhledem k vazebnímu řízení by soud měl postupovat urychleně," řekl Mezlík.

Popsal také, jak skupina obžalovaných fungovala. Řekl, že její hlavou byl Švachula, jenž měl pod sebou nižší články, kterým dával úkoly. Tito lidé podle vyšetřování obcházeli stavební firmy a přebírali úplatky. Obvykle šlo o deset procent z ceny zakázky. Firem ochotných spolupracovat bylo devět, vítězové byli známí předem a ostatní tvořily tzv. křoví, řekl Mezlík. Mezi obžalovanými je ještě například bývalý místostarosta Brna-Ivanovic a bývalý vedoucí investičního odboru v Brně-střed Petr Liškutin (dříve ANO).

Podáním obžaloby případ zřejmě neskončí, kriminalisté se podle některých médií zajímají o další větve kauzy, na které při vyšetřování narazili. Jejich hlavním pojítkem je zřejmě Švachula, který působil například i v rozkladové komisi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle dokumentů, které získaly Hospodářské noviny a server Aktuálně cz, měl Švachula s předsedou ÚOHS Petrem Rafajem, ale i jeho náměstky, velmi přátelské vztahy. Díky těmto vztahům podle dokumentů Švachula dokázal získat utajené informace či ovlivňovat rozhodování úřadu.

Kauza se dotýká i nejužšího vedení hnutí ANO, podle policie totiž Švachula domlouval schůzky mezi lidmi z antimonopolního úřadu a prvním místopředsedou hnutí Jaroslavem Faltýnkem, kriminalisté je pravděpodobně podezřívají z pokusu zmanipulovat tendr na mýto. Odposlechy zase podle některých médií zaznamenaly, jak se obvinění v kauze Švachula baví o podílech pro "efka". Podle detektivů šlo o Faltýnkova syna Jiřího, který za hnutí ANO působil ve vedení městské firmy Teplárny Brno. Dnes požádal o pozastavení členství v hnutí. Faltýnkovi obviněni nebyli, oba popírají, že by se se trestné činnosti dopustili.

Související

Jiří Švachula (vlevo)

Soud v Brně uložil Švachulovi v korupční kauze Stoka 9,5 roku vězení

Krajský soud v Brně dnes v korupční kauze na radnici Brno-střed uložil bývalému místostarostovi a radnímu městské části Jiřímu Švachulovi (dříve ANO) 9,5 roku vězení. Bývalý místostarosta brněnských Ivanovic Petr Liškutin dostal podmínečný trest. Soud uložil tresty i dalším lidem, vinnými v kauze soud uznal vedle Švachuly a Liškutina dalších sedm obžalovaných a dvě firmy.

Více souvisejících

Jiří Švachula (ANO) kauza Brno-střed Brno

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy