Knihovny omezily kontakt se čtenáři, knihy putují do karantény jen výjimečně

Knihovny kvůli koronaviru omezily hlavně přímý kontakt zaměstnanců se čtenáři, například pomocí plexiskel či samoobslužného systému. Knihy do karantény putují jen výjimečně, pracovníci však dbají na přísnou hygienu a rozestupy. Část poboček Městské knihovny v Praze má také kratší otvírací dobu. ČTK to řekli oslovení zástupci knihoven.

Knihy, ilustrační foto
doporučujeme

"Menší knihovny, normálně otevřené celý týden, nyní mají jen dva nebo tři dny v týdnu," uvedla mluvčí Městské knihovny Praha Lenka Hanzlíková.

Postup podle ní zamezí nutnosti zavřít hned několik knihoven v oblastech, kde za sebe kolegové různě zastupují, pokud se mezi nimi objeví někdo s covid-19. "Pokud se dozvíme, že je někdo pozitivní či v karanténě, tak pobočku preventivně uzavíráme. Ze dne na den," zdůraznila mluvčí. Podle Hanzlíkové koronakrize ovlivnila i výpůjčky. Jejich počet sice klesá dlouhodobě, nyní je však podle ní i viditelně méně návštěv a nově registrovaných čtenářů. Zájem o stahování elektronických knih naopak stoupá.

Pokles výpůjček naopak nevnímají v brněnské Knihovně Jiřího Mahena. Vedoucí oddělení marketingu Alena Šedivá uvedla, že přesná data sice zatím nemají, z poslední porady však vyplynulo, že někde se čtenáři čtivem doslova "předzásobují". Důvodem je obava ze zavedení dalších restrikcí. "Někteří lidé se hodně bojí, ale jsou lidé, kteří se bojí, ale jdou si půjčit více knih," konstatovala Šedivá. Všech 35 poboček jede v běžném režimu. Jak Šedivá, tak Hanzlíková však podotkly, že koronakrize velmi zasáhla přidružené kulturní akce pro školy a veřejnost.

"Co se týká výpůjček, tak knihovna postupně dohání ztráty, které nastaly kvůli jarnímu uzavření knihovny. Srpen již zhruba odpovídal výpůjčkám loňského roku," podotkla Michaela Heloňová z Vědecké knihovny v Olomouci. Ani olomoucká instituce nezůstala u plošné karantény knih. Ta čeká jen tituly, které doputují od čtenáře v karanténě. "Čtenářům, kteří jsou v karanténě a chtějí vrátit knihy, je doporučováno přímo kontaktovat, a to telefonicky či e-mailem, půjčovní služby, které se s nimi individuálně dohodnou," zdůraznila Heloňová.

Knihy zvláštně neošetřují ani zaměstnanci Národní knihovny. Dokumenty půjčované do studoven si podle mluvčí Ireny Maňákové buď bere několik dnů po sobě ten samý člověk, nebo následuje delší časový rozestup. Přísná hygienická opatření v celé knihovně pak podle ní fungují už měsíce.

Samoobslužné výpůjčky lze využít v Národní technické knihovně. Instituce systém zavedla už při jarním uzavření knihoven. Nyní se k němu navrátila. Lidé si mohou objednat knihu přes internet či aplikaci a vyzvednout ji bez kontaktu se zaměstnancem. Ředitel knihovny Martin Svoboda také řekl, že v rozlehlém prostoru knihovny může pobývat zároveň maximálně 500 lidí a hlídají se rozestupy.

O důrazu na hygienu hovořila i Helena Sedláčková, která vede Knihovnu Univerzity Palackého v Olomouci. Takzvaná Zbrojnice podle jejích slov funguje v běžném režimu, pobočky podle pravidel fakult.

Ze situace dané fakulty či budovy vyplývá i provoz knihoven na Univerzitě Karlově. Ředitelka Ústřední knihovny UK Radka Římanová zdůraznila, že se snaží poskytovat služby v maximální možné míře. Knihovny nicméně mohou přechodně zkrátit provoz kvůli karanténě zaměstnanců či vydávat dokumenty na základě rezervací přes katalog. "Jediné významnější omezení je možno zaznamenat v případě návštěvy studoven," podotkla Římanová s tím, že tam zpravidla může pobývat nejvíce deset čtenářů naráz.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé se sesypali na restauraci Rio's. Kvůli Prymulovi jí likvidují pověst

23.10.2020 10:34 Aktualizováno Restaurace Rio's, v níž se navzdory platnému zákazu nacházel ve středu večer ministr zdravotnictví…

Kauza podezřelé zakázky v Lánské oboře: Začal soud, Balák vinu odmítá

22.10.2020 16:36 Aktualizováno Kladenský soud dnes začal projednávat kauzu údajného ovlivnění zakázky v Lánské oboře. Mezi…

Požár zachvátil velkou halu se senem na Jesenicku, škoda jde do milionů

22.10.2020 15:48 Aktualizováno V Mikulovicích na Jesenicku zasáhl dnes ráno požár halu s uskladněným senem. Na místo se sjelo…

V noci na neděli se změní čas, budeme spát o hodinu déle

22.10.2020 13:06 O nadcházejícím víkendu začne platit zimní čas. Ve tři hodiny v noci na neděli se posunou hodiny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama