Kopali ho, dokud nezemřel. V Brně jsou další tři stolpersteiny pro židovské oběti

Starší šedovlasý muž židovského původu Pavel Drexler běžel po ulici v Brně, kde mu lidé dávali rány pěstí a kopali ho, dokud nepadl na zem a nezemřel. Události ze srpna roku 1939 a první brněnskou židovskou oběť fašismu si dnes připomněli v Brně položením takzvaných kamenů zmizelých.

židé
doporučujeme

Kromě Drexlera má svůj kámen i nejmladší oběť z Brna Felix Schlesinger a nejstarší oběť Rosa Wacklerová. ČTK to řekl iniciátor pokládání kamenů Michal Doležel.

Drexler zemřel po útoku na kavárnu Esplanade v Rooseveltově ulici. Podle Doležela útoku brněnských fašistů přihlížel tehdejší redaktor Lidových novin Bedřich Golombek, který na ni později zavzpomínal slovy: "V té chvíli vyběhl z kavárny starší šedovlasý Žid. Měl růžovou košili, byl bez kabátu... Když vyběhl, propukl špalír v jásot a ti lidé, na pohled zcela slušní, zcela civilizovaní, se kterými byste za normálních dob byli bez ostychu mluvili, se rozpřahovali a dávali tomu starému muži celou silou pěstmi nebo dlaněmi mohutné zátylce nebo ho kopali. Běžel tou ulicí a ze všech stran se sypaly na něho rány. Nehlesl, ale najednou se svalil. Nevydal hlásky a byl mrtvý!"

Kámen s Drexlerovým jménem přibyl v Botanické ulici. "Byl zavražděn českými fašisty ještě dříve, než začali nacisté v Protektorátu uskutečňovat řízený holokaust," řekl Doležel.

Další dva kameny v Bratislavské a Mlýnské ulici patří nejmladší a nejstarší brněnské oběti. Zhruba roční Felix Schlesinger se narodil židovským rodičům v Brně. "Po narození putoval on i jeho rodiče do transportu smrti do Terezína, kde zemřel," uvedl Doležel. Wacklerová zemřela v Terezíně ve věku 95 let. "První, nejmladší i nejstarší obětí holokaustu chci ukázat, jak se nacistická ideologie neštítila vůbec ničeho při uplatňování protižidovských tendencí. Větší důkaz než vražda téměř stoleté osoby a ani ne ročního dítěte ani nemůže být," uvedl Doležel.

Kameny zmizelých zvané Stolpersteine jsou na několika místech v Brně. Mají podobu malé čtverhranné dlaždice s hranou 10 centimetrů a mosaznou destičkou nesoucí informace o oběti. K přečtení jmen se musí člověk sklonit, čímž vzdává úctu obětem holokaustu. V Brně je jich přes 150. Většina je věnovaných židovským obětem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud nepromine Rathovi zbytek peněžitého trestu

13.07.2020 10:17 Krajský soud v Praze nevyhověl žádosti bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha, aby mu…

Dezinformace jsou pro někoho zajímavější než pravda. Internet je pro stát…

13.07.2020 09:45 ROZHOVOR - Ačkoliv je internet líhní dezinformací a některé z nich mohou být velmi nebezpečné,…

Úřad vlády čeká audit. Zaměří se na rovnost pohlaví

12.07.2020 21:30 Rovnost mezi muži a ženami v pracovněprávním vztahu musí platit ve všech odvětvích, včetně státních…

Malý letoun havaroval na Bruntálsku, škoda milion korun

12.07.2020 20:19 Aktualizováno Nedaleko Slezské Harty na Bruntálsku dnes odpoledne havaroval takzvaný vírník, tedy malý letoun se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy