Lidé statistikům odeslali přes 1,5 milionu formulářů do sčítání lidu

Český statistický úřad (ČSÚ) ve sčítání lidu, domů a bytů obdržel přes 1,5 milionu elektronických formulářů. Sčítání začalo před týdnem, od té doby získali statistici údaje od tří milionů lidí. Nejvíce dotazníků zatím vyplnili obyvatelé Prahy, nejméně jich ČSÚ dostal ze Zlínského a Jihočeského kraje. Úřad to dnes uvedl v tiskové zprávě.

Sčítání 2021
doporučujeme

On-line formulář budou moci lidé vyplňovat do 11. května, prostřednictvím listinného dotazníku se budou moci do sčítání zapojit od 17. dubna.

Vyplňování elektronického formuláře lidem podle předsedy ČSÚ Marka Rojíčka zabere průměrně 17 minut. V jednom dotazníku se přitom může sečíst celá domácnost. "Elektronický formulář je návodný. Obsahuje našeptávače, které navrhují možnosti podle prvních napsaných znaků. Navíc automaticky zobrazuje jen otázky na základě vyplněných údajů. To znamená, že například u dítěte nezobrazuje otázky týkající se zaměstnání," uvedla první místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.

Do on-line dotazníku se ovšem nedostanou lidé se staršími občanskými průkazy, což jsou především senioři. Deník Právo dnes uvedl, že by se to mohlo týkat asi 20.000 lidí. Z dokumentů na portálu Úřadu vlády ČR vyplývá, že ČSÚ tento pátek požádal o změnu předpisů ke sčítání umožňující přihlášení se staršími doklady bez strojově čitelných údajů.

Je to další problém, který se u on-line sčítání objevil. Systém zkolaboval hned po svém spuštění 17. března, ČSÚ ho následně musel na několik hodin odstavit. I po obnovení měl ale systém potíže. Firma OKsystem, která je dodavatelem některých komponent celého systému, následně v prohlášení uvedla, že celý systém byl opakovaně v předstihu důkladně otestován, a to včetně řady zátěžových testů.

Sčítání lidu je povinné i pro Čechy žijící v zahraničí, kteří mají v tuzemsku trvalý pobyt. Od těch ČSÚ do pátku dostal přes 24.000 formulářů, nejvíce z Velké Británie, Německa, Spojených států a Slovenska.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo ukončí stálé kontroly na hranicích s Českem

13.04.2021 14:33 Aktualizováno Německo ve středu ukončí stálé hraniční kontroly s Českou republikou, které zavedlo 14. února kvůli…

První otevřené obchody. Bojíme se nákazy, ale Babiš za nás faktury…

12.04.2021 22:19 Aktualizováno REPORTÁŽ – Maminka se sklání nad malým synem, který si právě zkouší botu a přitom kňourá. „A kde…

Vláda potvrdila opatření omezující setkávání, upravila i pravidla pro…

12.04.2021 22:18 Aktualizováno Vláda podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) dnes potvrdila sobotní mimořádné…

Havlíček naznačil, které služby by se měly otevřít jako první

12.04.2021 22:16 Aktualizováno První by se měly podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) otevřít tzv.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama