Lvíčata v Zoo Hodonín se mají čile k světu, jedno si ale příliš troufá na tátu

Čtyřčata lvů jihoafrických v Zoo Hodonín, která přišla na svět ve druhé polovině srpna, se mají čile k světu. Po rodičích mají vzácnou smetanově bílou barvu. Jeden ze samečků si ale troufá na otce, chovatelé tak rodinu možná budou muset rozdělit. ČTK to řekla mluvčí zahrady Marie Blahová.

Lvíčata, ilustrační foto
doporučujeme

Lvíčata váží už kolem 20 až 25 kilogramů, nejsou mezi nimi velké váhové rozdíly. Jde o tři samečky a samičku. Značnou část jejich potravy tvoří maso, ale stále ještě sají i mléko od matky.

"Aktuálně řešíme společné soužití se samcem. Jeden z mladých samců se jeví jako dominantnější a temperamentnější a několikrát mezi ním a otcem proběhl konflikt," uvedla zooložka Zdenka Vavrysová. Těžké je ale podle ní rozlišit, co je přirozená výchova a socializace a co už je nebezpečné pro jejich vzájemné soužití.

"Nechceme předčasně zakročit, abychom nenarušili přirozený sociální vývoj, ale zároveň soužití smečky neustále sledujeme, abychom v případě potřeby mohli včas zasáhnout a zvířata od sebe oddělit," uvedla Vavrysová.

U mláďat z předchozího vrhu nebylo potřeba takto zakročit a společně s rodiči zůstali v jednom výběhu rok a půl od jejich narození až po jejich odjezd do Zoo Klaipeda v Litvě. Vzhledem k situaci u současných mláďat lze ale podle Vavrysové předpokládat, že pro tato mláďata bude zoo hledat nový domov o něco dříve.

Zoo je nyní kvůli vládním opatřením uzavřená. Zájemci ale mohou lvíčky vidět alespoň on-line na webu zahrady.

Lvy jihoafrické smetanově bílé barvy chová hodonínská zoo od roku 2013. Samice v minulosti třikrát zabřezla, v prvních dvou případech se ale mláďata narodila mrtvá. Teprve třetí odchov byl úspěšný, na sklonku roku 2018 se páru narodily dvě samičky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda o otevření skiareálů ani nehlasovala, potvrdil Havlíček

27.01.2021 21:15 Vláda dnes o otevření skiareálů podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) ani…

Dbalý si za korupci při ovlivňování zakázek odsedí sedm let

27.01.2021 17:32 Aktualizováno Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků…

Před 25 lety odešla Olga Havlová. Žádná z dalších prvních dam se jí nemůže…

27.01.2021 15:35 Byla morální autoritou, zdobila ji odvaha a upřímnost. Z první polistopadové dámy Olgy Havlové, od…

S kontrolami na horách bude pomáhat i ČOI, tvrdí Havlíček

27.01.2021 11:59 Na kontrolách dodržování protiepidemických opatřeních na horách by se podle ministra průmyslu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama