Mobilní operátoři se obrací na vládu kvůli ochraně při omezování dodávek energií

Mobilní operátoři vyzvali vládu, aby zohlednila provozovatele telekomunikačních sítí jako klíčové složky národní kritické infrastruktury při přípravě scénářů na eventuální omezení či přerozdělování dodávek energií a přidělila jim nejvyšší ochranu. Asociace provozovatelů mobilních sítí to dnes uvedla v otevřeném dopise premiérovi Petru Fialovi (ODS) a ministrům průmyslu, vnitra, financí a obrany.

"Jako sdružení klíčové části telekomunikačního sektoru jednotně žádáme vládu, aby při přípravě scénářů na eventuální krácení či přerozdělovaní dodávek energií, zohlednila provozovatele telekomunikačních sítí a poskytovatele telekomunikačních služeb jako klíčovou složku národní kritické infrastruktury. Důrazně proto apelujeme, aby telekomunikační sektor byl zařazen do nejvyšší ochrany při určovaní odběrových stupňů," řekl prezident asociace Jiří Grund.

Podle Grunda jsou telekomunikace odvětvím nezbytným pro chod ekonomiky, společnosti a i integrovaných záchranných složek státu. Je přitom na elektrické energii závislé a případné výpadky elektřiny by podle něj způsobily i výpadky telekomunikačních sítí a nedostupnost služeb.

"Přestože je v nákladech operátorů elektrická energie klíčovou nákladovou položkou, v celonárodním pohledu není spotřeba elektřiny sektorem elektronických komunikací významná. Sociální a ekonomický dopad případného výpadku telekomunikačních služeb by proto byl nesrovnatelně horší než opatření zajištující dostupnost energií pro sektor elektronických komunikací," dodal Grund.

Asociace provozovatelů mobilních sítí sdružuje velké síťové mobilní operátory O2, T-Mobile a Vodafone. V Česku je v současnosti okolo 15 milionů aktivních mobilních SIM karet.

Související

Více souvisejících

Mobilní operátoři Vláda ČR Energetika

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 53 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy