Nejsme Agrofert! Desetitisíce lidí protestovaly na Václaváku proti Babišovi

Demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) oficiálně skončila. Lidé opustili hlavní nádraží, akci ukončila siréna. Před budovou je velká vlajka Evropské unie. Podle zpravodajů ČTK lidé při protestu zaplnili horní patro hlavní haly a stáli také v průchodech k nástupištím, rozdávali letáky a volali hesla namířená proti předsedovi vlády. Také spodní hala byla zhruba z poloviny plná.

Přidejte svůj názor 314 komentářů

Demonstrace proti Babišovi
doporučujeme

Policisté po ukončení části protestu na Václavském náměstí řídili dopravu a zastavovali lidi, aby mohly projet tramvaje. Poměrně značná část lidí se po konci části demonstrace na náměstí vydala domů.

Na náměstí promluvili předseda pořádajícího spolku Mikuláš Minář a místopředseda Benjamin Roll, ředitel Transparency International David Ondráčka nebo bývalý zaměstnanec Státního fondu životního prostředí Leo Steiner. Na závěr si účastníci zazpívali státní hymnu.

Následně se lidé vydali na pochod ulicemi Na příkopě, Hybernská a Opletalova na hlavní nádraží. Minář vyzval, aby účastníci byli slyšet a kreslili křídami po chodnících. Lidé podle zpravodajky ČTK psali na silnice hesla jako "Demisi" nebo "Odstup". Pokreslili ale také fasádu Lidového domu, sídla koaliční ČSSD, hesly jako "Kolaboranti" nebo "Hamáčku, styď se".

Původně organizátoři vyzvali k tomu, aby pochod byl hlasitý, účastníci si tak měli přinést píšťalky, klaksony či bubny. Vzhledem k dnešní tragédii ve Fakultní nemocnici Ostrava ale odvolali bubeníky, oběti střelby demonstranti uctí minutou ticha. Dvaačtyřicetiletý muž z Opavska, který před dopadením spáchal sebevraždu, dnes ráno ve zdravotnickém zařízení zastřelil šest lidí. Další tři postřelil, jeden ze zraněných je v kritickém stavu.

Demonstraci svolal Milion chvilek po událostech minulého týdne. Podle auditu Evropské komise, který zveřejnila některá média, Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále totiž ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Česko podle auditu přijde o stovky milionů korun. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zároveň zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání Babiše a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo a věc vrátil k došetření.

Loading...
Vstupte do diskuze (314)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman ocení policistu, který dnes zasahoval ve Vejprtech

19.01.2020 18:34 Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který dnes s nasazením života…

Vejprty se vzpamatovávají z tragického požáru

19.01.2020 17:38 Obyvatele Vejprt na Chomutovsku dnes budily hasičské sirény. Přidalo se houkání sanitek a…

Metodika hasičů: Jaký je postup zásahu v léčebnách?

19.01.2020 15:04 Hasiči musejí při požárech budov zdravotnických zařízení počítat mimo jiné se zdravotními omezeními…

Policie vyšetřuje požár ve Vejprtech jako obecné ohrožení

19.01.2020 14:45 Policie šetří požár v domově pro mentálně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, při kterém zemřelo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama