O propuštění v červenci na probační praxi jsem věděla, říká Všelichová

Dohoda o propuštění z tureckého vězení žádná nebyla, termín propuštění do takzvané probační praxe byl dán od začátku na červenec 2020, řekla propuštěná Markéta Všelichová v rozhovoru s DVTV.

V Turecku je podle jejích slov pro DVTV systém takový, že po uplynutí tří čtvrtin trestu mají vězni nárok na podmínečné propuštění a rok předtím začíná probační praxe, tedy propuštění, kdy se člověk musí pravidelně hlásit na policii.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček v reakci na dotaz ČTK uvedl, že jeho resort původně počítal s probací a i v takovém případě měl připravené varianty, jak Všelichové a Miroslavu Farkasovi pomoci například s ubytováním v Turecku. Jejich návrat do Česka podle něj samozřejmostí nebyl.

Všelichová a Farkas byli v Turecku odsouzeni v roce 2017 k šesti letům a třem měsícům vězení, po pátečním předčasném propuštění je vládní speciál dopravil do Prahy. O jejich osvobození vyjednávali politici i tajné služby.

"Nechci říct, že náš stát nic pro nás neudělal. Určitě se v tom angažoval od začátku velmi intenzivně. Ale ono bohužel není to, že jsme tam byli tak dlouho, problém na straně státu, ale na straně Turecka. Tam je zavřeno asi 50 Evropanů, myslím, že kolem 20 Němců, a neudělá s tím nikdo nic. Snaží se celá Evropská unie, ale Turecko nepustí nikoho dřív, než je termín probační praxe," řekla Všelichová ve středečním rozhovoru.

"Byla jsem už dlouho připravená na to, že 21. července budu propuštěná na probační praxi a vedení věznice s tím počítalo též. Chtěli, abych si zajistila adresu a vyplnila nějaké formality pro propuštění na probační praxi," uvedla. V případě propuštění na probační praxi by ale musela další rok pobývat v Turecku, kde si původně zajistila pobyt u bývalé spoluvězenkyně. V daný termín by ale byla propuštěna bez ohledu na vyjednávání mezi vládami, řekla.

"Předně bych chtěl paní Všelichové poděkovat za to, že si váží pomoci MZV. Na svém facebooku psala, že je za pomoc, kterou jsme jí poskytli vděčná. Jsem rád, že práci našich úřadů v Turecku ocenila, stejně jako jsem kolegům děkoval minulý týden veřejně já. Připomenu, že kolegové v Turecku pomáhali zprostředkovat kontakt s rodinami, byli u soudů, oba vězněné pravidelně navštěvovali. Myslím, že to podstatné je, a to i pro rodiny obou dvou, že jsou z Turecka doma. Už minulý pátek jsem říkal, že jsme původně počítali s probací, i tam jsme měli připraveny varianty, jak oběma pomoci např. s ubytováním v Turecku. Jejich návrat do ČR podle mě ale samozřejmostí nebyl," napsal ČTK Petříček.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po propuštění poděkoval Bezpečnostní informační službě za její roli při vyřešení případu. Podle předsedy vlády k propuštění přispělo jeho loňské jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Dodal, že propuštění nebylo spojeno s žádnými podmínkami či přísliby. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský uvedl, že jednání trvala rok a tři čtvrtě. Také Petříček za propuštění poděkoval tureckému protějšku a zpravodajským službám.

Farkase a Všelichovou zadržely turecké úřady na hraničním přechodu s Irákem v listopadu 2016. Při kontrole u nich Turci našli letáky a fotografie, které podle turecké strany svědčily o tom, že oba Češi patří ke kurdským milicím YPG. Soud v srpnu 2017 oba odsoudil na šest let a tři měsíce do vězení. Předloni v červenci verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud. Ve vězení oba Češi strávili 44 měsíců a 11 dní, tedy více než polovinu trestu.

Související

Více souvisejících

Markéta Všelichová Tomáš Petříček Miroslav Farkas Turecko

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy