Odborníci spočítali, kolik důchodcům zůstane, když vše zaplatí. Není to ani stovka

Situace českých seniorů a seniorek není dobrá, a nic na tom nezmění ani navýšení důchodů nebo nastavení výše příspěvku na bydlení pro letošní rok. Některým důchodců totiž zbude po zaplacení bydlení jen něco málo přes 80 korun na den. A z nich musí uhradit jídlo, oblečení i léky.

Přidejte svůj názor 119 komentářů

Důchodci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Upozornila na to Rada seniorů, která dostala možnost připomínkovat uvedený návrh nařízení vlády o nastavení výše příspěvku na bydlení pro rok 2020, který má zásadní význam pro finanční dostupnost nájemního bydlení osamocených seniorek a seniorů v Praze, Brně a v dalších krajských i statutárních městech. 

Podle odborníků je ale současné nastavení zastaralé a nezajišťuje dostatečnou funkčnost této sociální dávky pro byty užívané na základě nájemní smlouvy, která je výrazně podhodnocena pro Prahu, Brno a ostatní krajská města.

"Osamoceným seniorkám a seniorům žijících v nájemních bytech zde stát dlouhodobě nezajišťuje jejich ústavní právo na důstojné stáří! Dle Vámi zaslaného právního předpisu má situace pokračovat také v roce 2020. Pro Radu seniorů ČR je tento stav nepřijatelný!" tvrdí Rada.

Navržené navýšení částek normativních nákladů na bydlení v bytech užívaných na základě nájemní smlouvy pro rok 2020 totiž v mnoha případech ani zdaleka nedosahuje potřebné kompenzaci nákladů. A podle Rady tak seniorům prakticky nic nezbyde.

Například osamocenému seniorovi s průměrným starobním důchodem v Praze zůstane po zaplacení nákladů na bydlení v bytě o velikosti 38 m2 pouze 137 Kč na den. Osamocené seniorce bydlící ve stejně velkém bytě zbude jenom 85 Kč na den.

O něco lépe na tom budou senioři v brně. Těm zůstane 198 Kč na den a osamocené seniorce v případě seniorů a 130 Kč na den v případě seniorek. Je ale třeba počítat s tím, že za tyto částky musí nakoupit základní potřeby jako potraviny, léky, ošacení, obuv, potřeby do domácnosti apod.

Loading...
Vstupte do diskuze (119)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nelegální migranti se valí přes ČR do Německa. Pochází hlavně z těchto tří…

19.02.2020 12:49 Migranti, kteří nelegálně překračují hranice z Česka do Německa, nejčastěji pocházejí z Turecka,…

Soud odročil kauzu Vidkun na březen. Mezi desítkami svědků je i Langer

19.02.2020 12:19 Olomoucký krajský soud dnes na 2. března odročil korupční kauzu Vidkun, která se podle žalobce týká…

Holčička vypadla z 5. patra, záhy spadla i její matka. Obě jsou v…

19.02.2020 11:07 Matka z desetiletou dcerou dnes po 08:00 vypadly z pátého patra sedmipatrového panelového domu v…

Kauza Vidkun: Exhejtman Rozbořil popírá uplácení, prý šlo o hospodské řeči

19.02.2020 10:19 Bývalý olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) dnes u soudu popřel, že by nabízel tehdejšímu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama