Ohňostrojům v Česku zvoní hrana? Řada měst chystá na Silvestra a Nový rok jinou show

Nový rok bude Praha slavit videomappingem, ale i klasickým ohňostrem. Promítání na historickou budovu Národního muzea uspořádá magistrát. O nahrazení klasického ohňostroje videomappingem rozhodl v srpnu a jako důvod uvedl negativní důsledky pyrotechniky především na zvířata. První projekce je připravena na 1. ledna od 18:15. Ohňostroj bude tentokrát v Praze 2, prostor poskytla tamní radnice - pyrotechnická show začne 1. ledna v 18:00 v Bastionu nad parkem Folimanka.

Projekce na budovu Národního muzea byla pojmenována My, Praha. Bude rozdělena do sedmi obrazů a měla by trvat deset minut. Lidé ji uvidí v 18:15, 19:15 a 20:15. Videomapping připravuje agentura Art 4 Promotion a město za ni zaplatí necelé dva miliony korun.

Spolek Ohňostroj pro Prahu chystá podívanou s názvem Praha božská. Bude věnována zesnulým v letošním roce, především zpěváku Karlu Gottovi. Ohňostroj začne v 18:00 a podle organizátorů jej bude nejvhodnější sledovat z piazzetty u Kongresového centra, kde bude i zvuková aparatura.

Pořadatelé na ohňostroj uspořádali veřejnou sbírku, do níž lidé stále přispívají. Do Štědrého dne měli na kontě přes 250.000 korun, ale 100.000 korun na účet vložil za spolek Ohňostroj pro Prahu jeho předseda Jan Šaršoun. Pořadatelé pyrotechnické show zároveň ohňostroj zařadili do své kampaně Nebudu střílet, kterou vyzývají lidi, aby sami nepořádali divoké ohňostroje.

Už minulé vedení pražského magistrátu zvažovalo tzv. tichý ohňostroj s ohledem na domácí i volně žijící zvířata. Magistrát oslovil odborníky, kteří uvedli, že to vzhledem k rozsahu show není reálné. Současná koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) zvolila jako řešení promítání na budovu. Podle Společnosti pro zvířata zábavní pyrotechnika nezpůsobuje jen hluk, ale také zamořuje životní prostředí toxickými chemickými látkami.

Ohňostroje byly v minulosti odpalovány například z Letné, Vítkova, Petřína nebo z pontonu na Vltavě. Ohňostroj na začátku letošního roku připomněl sametovou revoluci a stál 1,7 milionu korun.

Ohňostroj na přelomu roku pořádá jen část středočeských radnic. Ve dvou největších městech, Kladně a Mladé Boleslavi, profesionální pyrotechnika chybět nebude. Naopak v Příbrami nebo Benešově s ohňostrojem nepočítají. "Město nic nechystá," řekla tajemnice benešovské radnice Magda Zacharieva. Soukromé ohňostroje ale určitě budou, odpalují se například na Karlově. Podobná praxe je i v Berouně, kde radnice novoroční oslavy také neplánuje. "Město nepořádalo ohňostroje ani v minulých letech," uvedla mluvčí berounské radnice Jitka Soukupová.

V Plzni se bude ohňostroj konat 1. ledna na náměstí Republiky v 17:00. Osmiminutovému světelnému představení bude předcházet od 15:00 dětská diskotéka, řekl ČTK David Procházka (ANO), starosta centrálního plzeňského obvodu, jenž akci pořádá. "Zvažovali jsme i šetrnější, takzvaný tichý ohňostroj bez hlasitých petard, ale náklady na něj jsou asi dvaapůlkrát vyšší," řekl. Klasický ohňostroj vyjde obvod přibližně na 100.000 korun.

Na nebezpečí ohňostrojů, světlic a petard dlouhodobě upozorňuje Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů. Pyrotechnické efekty plaší ptáky i zvěř, ti pak dezorientovaní zmateně utíkají a létají. Nezřídka vběhnou na silnici, do kolejiště, narážejí do zdí či plotů. Také vedoucí plzeňského útulku pro opuštěná a týraná zvířata Petr Kokoška by byl raději, kdyby se silvestrovská a novoroční noc obešly bez pyrotechniky. I když je útulek na okraji města, hluk, který špatně snášejí psi i kočky v útulku, sem doléhá. Navíc se po noci plné petard a světlic do útulku dostává i řada vyděšených zvířat, která utekla z domovů.

K výzvě na omezení pyrotechniky se připojila i plzeňská zoo. "Ohňostroj není jen úchvatná podívaná. To, co divák nevidí, je množství jedu, stres, úzkost, šok, rušení, ale i zabíjení. Zvířata mají mnohem citlivější smysly než lidé, například mají až padesátkrát lepší sluch, a proto snášejí bouchání petard hůře a je pro ně velice traumatizující a bolestivé. Zejména pro mláďata přímo ohrožují na životě," řekla Jiřina Pešová ze zoo.

Všechna okresní města Jihomoravského kraje s výjimkou Brna si pro své obyvatele připravila ohňostroj k oslavě Nového roku. Většinou bude až 1. ledna večer.

Brno letos poprvé pořádá organizovaný silvestrovský program na náměstí Svobody, potrvá od 18:00 do 21:00. "Program na Silvestra je v Brně úplnou novinkou. Zveme všechny, aby dorazili na náměstí Svobody, kde si mohou dát punč a setkat se s přáteli za doprovodu hudby. Zároveň zjistíme, zda mají Brňané zájem o podobný typ akce na konci roku v režii města," řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Tříhodinový hudební program zakončí ve 21:00 světelná show. "Bude promítána na budovu mezi ulicemi Rašínova a Běhounská. Její téma bude překvapení," řekla zastupitelka města Brna Kristýna Černá (ODS). Naopak ohňostroj Brno na letošní rok nechystá.

Na Nový rok již několik let přesouvá ohňostroj Olomouc, chystá se v 18:00 na Horním náměstí. "Ohňostroj zajišťuje pořadatel vánočních trhů, má to i v podmínkách smlouvy," řekla mluvčí radnice Radka Štědrá.

Novoroční akce v centru stotisícového Hradce Králové ve středu 1. ledna připomene 140. výročí narození architekta Josefa Gočára. Novoroční akce na Velkém náměstí začne v 16:00 a v 18:00 vyvrcholí osmiminutovým ohňostrojem. Podstatná část pyrotechniky se bude odpalovat z ochozu Bílé věže, který je asi 60 metrů nad zemí. Samotný ohňostroj vyjde město zhruba na 135.000 korun, tedy o 15.000 korun více než minule.

Související

Více souvisejících

Ohňostroje Silvestr Praha Brno Plzeň olomouc Zvířata život

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy