Počet porážek na jatkách se navzdory pandemii prakticky nezměnil

Počet porážek zvířat na jatkách se od koronavirové pandemie v ČR změnil pouze o procenta. ČTK to řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád. Státní veterináři podle něj zatím mají ochranné pomůcky, dojdou ale v příštím týdnu. Nikdo ze zaměstnanců SVS zatím koronavirem neonemocněl.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Maso na českých pultech, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle údajů, které SVS ČTK poskytla, se počet porážek skotu v posledních 14 dnech proti loňskému stejnému úseku snížil o tři procenta a u drůbeže o čtyři procenta. Naopak u prasat se o devět procent zvýšil, od 12. března se jich tak porazilo skoro 85.000. U každé porážky musí být přítomný veterinární lékař.

Veterináři zvládají podle Semeráda odbavovat zásilky na vývoz, změny v dovozu jsou řádově o procenta. "Vůbec se nyní nezaměřujeme na administrativní kontroly," řekl. SVS tak kontroluje hlavně zdravotní nezávadnost. "Neděláme například kontroly na cestách s policií a celníky, protože mají jinou činnost," dodal.

Ochranných pomůcek mají veterináři podle něj dlouhodobě nedostatek, teď jim vydrží přibližně do konce příštího týdne. Po přijetí omezujících pravidel používali pomůcky z vlastních zásob, nyní čekají na dodávky od ostatních státních organizací. V některých maskách se podle Semeráda nedá ve vlhčích provozech pracovat. Některé roušky si dělali jak svépomocí doma, tak se šily na krajských veterinárních stanicích.

Zatím není žádný pracovník SVS v izolaci. V karanténách kvůli styku s pozitivně testovaným člověkem nebo kvůli cestě do Itálie bylo pět lidí. Režim se snaží veterináři udržet tak, aby se nesetkávali všichni, fungují skupiny a věci se řeší pomocí videokonferencí.

 

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do pražské zoo bude moci 14 500 lidí denně

03.06.2020 09:54 Pražskou zoologickou zahradu bude moci od čtvrtka díky dalšímu rozvolnění opatření proti šíření…

Kapacita zoo se navýší, v kinech půjde obsadit všechny sedačky

02.06.2020 21:07 Limit pro počet návštěvníků zoologických a botanických zahrad či arboret se zvýší už od tohoto…

Stovky lidí v Praze demonstrovaly proti Zemanovi a Babišovi

02.06.2020 20:11 Dvě až tři stovky lidí se dnes v podvečer sešly na Hradčanském náměstí v Praze na demonstraci proti…

Nečasová uspěla s další stížností. Soud musí opět řešit daň z luxusních…

02.06.2020 17:20 Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl čtvrté kasační stížnosti Jany Nečasové (dříve Nagyové) ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy