Inspekce oznámila výsledky kontrol u obilí a masa z Ukrajiny

Kontroly českých dozorových úřadů u obilí, masa nebo vajec z Ukrajiny neobjevily nevyhovující vzorek. Není důvod, aby Česko zakazovalo dovoz těchto produktů, jako to udělalo Polsko, Slovensko a další země. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) spolu s řediteli Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), Státní veterinární správy (SVS) a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Kontroluje se i import z Polska, Slovenska nebo Maďarska.

Nekula zopakoval, že u každého vzorku dovezených potravin se dělá rozbor na přítomnost více než 400 zbytků účinných látek. Jde především o testy na přítomnost mykotoxinů nebo zbytků pesticidů, u všech vzorků se testuje i to, zda neobsahují těžké kovy jako olovo nebo kadmium.

Zemědělská a potravinářská inspekce v posledních týdnech odebrala 30 vzorků obilovin a mouky, většinu tvořila pšenice. "Chtěl bych zdůraznit, že zatím nebyl zjištěn nevyhovující vzorek," řekl ředitel SZPI Martin Klanica. Ředitel veterinární inspekce Zbyněk Semerád uvedl, že kontrola dovozu potravin živočišného původu je dlouhodobě prioritou SVS. "V současné době jsme provedli 16 cílených kontrol," řekl. Systém kontrol podle něj systém zaručuje, že potraviny na českém trhu jsou zdravotně nezávadné

Nekula uvedl, že k tématu dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny se v posledních dnech objevovalo mnoho dezinformací. Připomněl, že do ČR se dovezlo pouze 4000 tun pšenice, což je méně než desetina procenta domácí produkce. Návrhy, aby Česko zavedlo zákaz dovozu z Ukrajiny, označil za populistické.

Nekula: Ukrajinské obilí vývoz toho českého nenarušilo

Ministerstvo zemědělství nezaznamenalo výraznější pokles vývozu obilí z Česka, vyvezly se ho na dva miliony tun. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Zemědělský svaz ČR minulý týden uvedl, že ve skladech je 2,6 milionu tun obilí, což je o 40 procent více než v loňském roce. Podle svazu se trh zastavil kvůli levnému dovozu ukrajinského obilí do EU. Z ČR se velká část vypěstované pšenice vyváží mimo jiné i do Polska.

Nekula řekl, že export obilí pokračuje, protože většina obchodů je už předem nasmlouvaná. "Jsou drobné výkyvy, ale nezaznamenali jsme zásadní změnu," doplnil.

Cena pšenice podle Českého statistického úřadu v březnu klesla na zhruba úroveň před začátkem ruské invaze na Ukrajinu. V březnu tuna potravinářské pšenice stála 6787 Kč, loni v březnu to bylo 6885 Kč. Agrární analytik Petr Havel ČTK řekl, že vliv na to má jak export levného obilí z Ukrajiny, tak také to, že část zemědělců loni držela obilí ve skladech a čekala, že ceny opět porostou. Kvůli nadbytku by podle něj mohly ceny pšenice klesnou i pod 5000 Kč za tunu, na této úrovni se pohybovala kolem roku 2021.

Nekula dnes upozornil na to, že ukrajinské obilí je díky výrazně nižší ceně lákavé pro spekulanty, a proto se takzvaně "odsypává" v zemích sousedících s Ukrajinou. Ministerstvo už dříve uvedlo, že do EU se od začátku války na Ukrajině dovezl desetinásobek běžného množství ukrajinské pšenice, 3,526 milionu tun. Nekula dnes uvedl, že v Polsku zůstala zhruba třetina tohoto množství.

Ukrajinské obilí splňuje normy i na Slovensku. Přesto je zakázáno

SLovenské státní orgány v čele s ministerstvem zemědělství pod vedením pověřeného ministra Samuela Vlčana tvrdí, že ukrajinské obilí vyhovující není, akciová společnost Mlyn Kolárovo tvrdí, že je tomu opačně.

Slovensko by měl podle společnosti zvážit uvolnění jeho ukrajinské pšenice, informuje Deník N. Podle testů, které si mlýn nechal vypracovat v externí laboratoři je celkový objem obilí (1500 tun) v souladu s normami Evropské unie.

"Naše kontravzorky jsou všechny v pořádku, a tak by měl stát zvážit uvolnění zadržené pšenice do výroby a ne nás nutit do jejího zničení. Řízení státu v celé věci bylo ukvapené a došlo tak pouze ke zbytečnému poškozování dobrého jména naší firmy," uvedl předseda představenstva Mlýna Kolárovo Tibor Varga.

Mlýn Kolárovo si stojí za tím, že kontrolované obilí má kvalitativně vysokou úroveň a všechny předchozí kontroly potvrdily soulad s přepisy. Nebezpečná látka Chlorpyrifos, jejíž dílčí hodnoty byly naměřeny je podle společnosti používána ve více než 100 zemích.

Související

Marek Výborný (KDU-ČSL)

Česko žádá eurokomisaře o řešení dovozu z Ukrajiny do EU

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) požádal eurokomisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského, aby řešil situaci kolem dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny od Evropské unie. Týká se to hlavně obilovin a drůbežího masa, které ovlivňují evropský trh. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo zemědělství (MZe). 

Více souvisejících

Ministerstvo zemědělství Maso zemědělství

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 8 hodinami

Londýnští policisté se po zabití mladíka houfně vzdávají střelných zbraní

V reakci na obvinění jednoho z londýnských policistů z vraždy 24letého černocha Chrise Kaby se řada dalších policistů rozhodla odevzdat svá povolení k nošení zbraně. Informaci zveřejnil mluvčí londýnské Metropolitní policie (MPS). Informuje Sky News.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy