Pražské centrum pro pomoc uprchlíkům odbavilo od začátku ruské invaze přes 25.000 lidí

Pražské asistenční centrum pro pomoc ukrajinským uprchlíkům odbavilo od začátku ruské invaze celkem přes 25.000 lidí. Ve čtvrtek evidovalo 2872 žadatelů, z nich 375 požádalo o ubytování, 188 uprchlíků odvezly autobusy a vlaky během uplynulého dne do jiných center, uvedl dnes ráno na twitteru primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Situace v hlavním městě je podle Hřiba vážná. Praha už kvůli vyčerpání ubytovacích kapacit začala připravovat nouzové ubytování se stravováním v tělocvičnách, než se podaří zajistit vhodnější podmínky. Město znovu osloví také soukromé poskytovatele ubytovacích služeb.

Pracovníci asistenčního střediska, které se před týdnem přesunulo z Městské knihovny do Kongresového centra, zatím nejvíc žadatelů odbavilo v úterý, konkrétně 3667. I v jiné dny vyřídí průměrně kolem tří tisíc lidí, kapacita byla původně plánovaná na zhruba dva tisíce žadatelů. Pracoviště funguje nonstop a je společné pro hlavní město a Středočeský kraj. V pondělí po poledni muselo kvůli obrovskému náporu pozastavit příjem nových žádostí, znovu se otevřelo v úterý brzo ráno. Hasiči část žadatelů už od víkendu převážejí do méně vytížených center v jiných krajích.

Od vypuknutí bojů na Ukrajině před dvěma týdny přišlo do Česka podle odhadů na 200.000 uprchlíků a další tisíce denně přicházejí, převažují mezi nimi děti a ženy. Velká část z nich míří do Prahy a okolí.

Ministerstva vnitra a pro místní rozvoj příští týden předloží vládě materiál, ve kterém vyčíslí náklady na budování humanitárního ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny po ruské invazi. Úřady podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vybírají lokality, kam by mohly umístit uprchlíky poté, co se vyčerpají kapacity nabízené státem, samosprávami a soukromníky. Nechtějí budovat stanová městečka, ale uvažují o montovaných buňkách. Česko nyní zvládne umístit 250.000 ukrajinských uprchlíků do ubytování nehumanitárního charakteru, uvedl ve čtvrtek Rakušan.

Praha chce jednat s vládou o zvýšení úhrady pro hotely za ubytování uprchlíků

Vedení pražského magistrátu hledá další soukromé ubytování pro ukrajinské uprchlíky, nabízí hotelům vládou stanovených 180 korun za noc za dospělého a 100 korun za dítě. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes řekl novinářům, že město bude chtít s ohledem na ceny ubytování v metropoli jednat o vyšších úhradách. Dnes večer se také ubytují první lidé v tělocvičně. Prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek dnes ČTK sdělil, že asociace nabízí městu 1700 míst, ale za cenu 500 korun na noc.

"V Praze a ve Středočeském kraji hledáme nyní ubytovací kapacity, pokud někdo může nabídnout ubytovací kapacitu za cenu stanovenou úhradou od vlády, tak jej prosím, aby tak učinil pomocí webového formuláře," řekl Hřib. Dodal, že Praha nyní musí ubytovat 300 až 500 lidí denně.

Hlavní město nyní podle něj pracuje s vládou určenými úhradami. "Nám to přijde také za Prahu nereálné, v tuto chvíli se snažíme zajistit cokoliv bude možné za tuto cenu," řekl. Dodal, že město bude s kabinetem jednat o zvýšení částky. "Nepochybuji o tom, že tohle se stane tématem dalšího jednání hejtmanů s ministry," řekl primátor. Jednání by se podle něj mělo uskutečnit příští týden a podobný problém jako Praha řeší i Jihomoravský kraj.

Ředitel pražských hasičů Luděk Prudil doplnil, že ubytování může být i mimo Prahu. "Je možné, že kontrakty na ubytování v nižších cenách najdeme mimo území Prahy," řekl.

Dnes večer se také podle primátora ubytují první uprchlíci v jedné z tělocvičen, které připravují po výzvě magistrátu městské části. O tom, kde přesně to bude, bude město informovat během dne. "Teoretická kapacita by měla být 100 lidí, ale kolik jich tam opravdu bude, to bude záležet na té aktuální situaci a operativním řízení v Kongresovém centru," sdělil. Město zadalo 22 očíslovaným městským částem, aby každá z nich připravila tělocvičny právě s kapacitou 100 lidí. Zbylé menší městské části, kterých je 35, se podle primátora rovněž hlásí.

Stárek dnes uvedl, že členové Asociace hotelů a restaurací mohou dát v Praze k dispozici ještě 1700 lůžek, přičemž už by to nemohlo být zdarma, ale předběžně byla stanovena částka 500 korun za noc. Zatím podle něj asociaci nikdo nekontaktoval, že by o to měl zájem.

Asociace dala už dříve podle Stárka Správě uprchlických zařízení seznam se 4000 lůžky k dispozici po celé ČR, ta byla zdarma, podle vyjádření členů jsou stále některá volná. Stárek dodal, že asociace nemá detailní informace. Hotely mohou podle něj kapacity poskytnout na měsíc, tedy zhruba do začátku dubna. Upozornil také, že ubytování uprchlíků v hotelech může být pomoc v době největší krize, ale není to dlouhodobé řešení.

Pražské asistenční centrum pro pomoc ukrajinským uprchlíkům odbavilo od začátku ruské invaze celkem přes 25.000 lidí. Ve čtvrtek evidovalo 2872 žadatelů, z nich 375 požádalo o ubytování, 188 uprchlíků odvezly autobusy a vlaky během uplynulého dne do jiných center. Počet uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny podle čtvrtečního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přesáhl 200.000 lidí.

Úřady práce dostaly dosud 40.000 žádostí od uprchlíků o mimořádnou dávku

Úřady práce dostaly dosud téměř 40.000 žádostí o dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP) od uprchlíků z Ukrajiny. ČTK to řekla mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková. Dospělým se teď vyplácí asi 2500 korun, tedy existenční minimum. Dětem se poskytuje životní minimum. Návrh zákona, který začal projednávat Parlament, počítá s novou humanitární dávkou 5000 korun pro lidi s vízem ke strpění. Podle mluvčí se úřady práce na zavedení připravují. Podle náměstkyně ministerstva práce pro dávky Ivy Merhautové (KDU-ČSL) resort upravuje informační systémy, jedná s bankami o založení účtů příchozím či plánuje kvůli vyřizování přijmout pracovníky na dohodu.

Ministerstvo vnitra dnes uvedlo, že vydalo uprchlíkům přes 120.000 víz ke strpění. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl, že podle odhadů by do ČR mohlo dorazit 400.000 běženců, zatím jich přišlo asi 200.000. Víc než polovinu tvoří dětí, čtyři pětiny dospělých jsou ženy.

"Dosud úřad práce přijal téměř 40.000 žádostí. Občané Ukrajiny, kteří přicházejí do ČR kvůli tamní válečné krizi, mohou požádat o mimořádnou dávku okamžité pomoci z důvodu vážné újmy na zdraví," uvedla mluvčí.

MOP patří mezi dávky hmotné nouze. Vyplácí se jednorázově. Pokud člověku hrozí kvůli nedostatku peněz vážná újma na zdraví, může dostat částku k doplnění příjmu do existenčního minima. To činí pro dospělého 2490 korun. U nezaopatřených dětí se počítá s životním minimem, které se pohybuje podle věku od 1970 do 2770 korun.

Podle náměstkyně Merhautové i přes zjednodušení trvá vyřízení MOP asi 45 minut. "Je to poměrně velká zátěž úřadu práce. Hejtmani si vyžádali přítomnost pracovníků úřadů práce v koordinačních centrech. V každém centru jsou zaměstnanci úřadu práce, kteří pomáhají žádosti o mimořádnou okamžitou pomoc vyplňovat. Opravdu musí pomáhat, protože někteří žadatelé neumějí latinku," přiblížila na jednání sněmovního sociálního výboru Merhautová. Podle ní úřady práce požádaly o pomoc, s agendou vypomůžou úředníci ze sociální správy, inspekce práce i ministerstva podobně jako za epidemie. "Hledáme i každého ochotného člověka, který by šel na dohody vypomoci. Opravdu čekáme ještě větší nápor," řekla náměstkyně.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto Původní zpráva

Kostarika přijme své občany deportované z USA. Chce jim usnadnit návrat, jak to jen jde

S příchodem nové imigrační politiky prezidenta Donalda Trumpa se mění nejen situace v USA, ale i v zemích Latinské Ameriky. Ty totiž ponesou důsledky jeho opatření, které se týkají zejména masových deportací. Ministerstvo zahraničí středoamerické Kostariky poskytlo exkluzivní vyjádření pro EuroZprávy.cz, ve kterém přibližuje svůj postoj k Trumpově politice i aktuální stav kostarických migrantů ve Spojených státech.
Uprchlíci, ilustrační foto

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít

Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.

Více souvisejících

uprchlíci Praha

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

včera

včera

včera

včera

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

včera

Škoda Kodiaq

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

V pátek zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny části Česka a silně postihl průmyslovou výrobu v pěti krajích – Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém. Největší české automobilky byly nuceny na více než hodinu přerušit výrobu, problémy hlásí i chemičky, sklárny, potravinářské provozy a mobilní operátoři.

včera

Teroristé Hamásu

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky

Hnutí Hamás je podle blízkých zdrojů blízko přijetí návrhu na příměří v Pásmu Gazy, ale trvá na silnějších garancích, že dočasné zastavení bojů povede k trvalému ukončení více než dvacetiměsíční války s Izraelem. Vedoucí představitelé hnutí se sešli ve čtvrtek v Istanbulu, kde projednali podmínky dohody, a oznámili, že před oficiální odpovědí konzultují s dalšími palestinskými frakcemi. 

Aktualizováno včera

Ilustrační foto

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.

včera

Karel Havlíček

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje

Rozsáhlý výpadek elektřiny, který dnes kolem poledne ochromil velkou část České republiky, měl dopad na dopravu, zdravotnictví, zásobování i běžný chod domácností. Kolem 15. hodiny oznámil provozovatel přenosové soustavy ČEPS, že všechny klíčové rozvodny byly opět uvedeny do provozu. Postupně se obnovují dodávky elektřiny na úrovni distribučních sítí ve všech dotčených krajích.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který dnes ochromil Prahu a další části republiky, znovu upozornil na důležitost připravenosti na krizové situace. Ať už jde o blackout nebo živelnou pohromu, klíčové je zachovat klid a postupovat podle ověřených pokynů. Úřady proto připomínají základní pravidla, která mohou v takových chvílích pomoci.

včera

energie

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který dnes krátce po poledni ochromil značnou část České republiky, má podle společnosti ČEPS souvislost s poruchou na vedení V411. K výpadku došlo kvůli pádu fázového vodiče, což vedlo k odpojení části přenosové soustavy. Událost ovlivnila osm rozvoden, přičemž pět z nich se již podařilo znovu zprovoznit.

včera

včera

Rakušan uvedl do pohotovosti Ústřední krizový štáb. Nemocnice blackout nepostihl

Část Česka dnes kolem poledne zasáhl masivní výpadek elektřiny. Ministr vnitra Vít Rakušan kvůli němu uvedl do pohotovosti Ústřední krizový štáb. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek uklidňuje s tím, že nemocnice zůstávají v provozu a výpadek jejich chod nenarušil.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy