Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít

Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.

Trumpova administrativa plánuje zpřísnění imigrační politiky, což by mohlo zahrnovat ukončení ochranného statusu TPS, který umožňuje legální pobyt a práci lidem z nestabilních zemí, a dokonce i pokusy o odebrání občanství naturalizovaným imigrantům. To by znamenalo přímé ohrožení desítek tisíc pracovníků, kteří hrají klíčovou roli v americkém potravinovém systému. Proti těmto plánům se vyslovila řada odborníků na pracovní trh, kteří předpovídají, že spíše než na americké pracovníky se zaměstnavatelé zaměří na rozšíření programů dočasných pracovních víz, jako je H-2.

H-2 víza, původně zavedená během Reaganovy administrativy, umožňují dočasný pobyt a práci cizincům na sezónních pozicích. Zatímco H-2A je určeno pro zemědělství, H-2B pokrývá širší spektrum odvětví, včetně pohostinství a zpracovatelského průmyslu. Tyto programy jsou však často spojovány s vykořisťováním. Pracovníci jsou závislí na svých zaměstnavatelích, což znesnadňuje změnu práce i v případě špatných pracovních podmínek. Mnozí H-2 pracovníci přicházejí do USA již zadlužení kvůli nelegálním poplatkům za zprostředkování práce, což je činí ještě zranitelnějšími vůči zneužívání.

V potravinářství jsou případy zneužívání H-2 pracovníků obzvlášť časté. Studie ukázaly, že krádeže mezd a další porušování pracovních práv jsou v tomto odvětví rozšířené. Zaměstnavatelé často preferují H-2 pracovníky před Američany, protože jsou levnější a mají méně práv. Tím se podkopává šance amerických pracovníků na lepší mzdy a podmínky.

Trumpova administrativa by se však mohla uchýlit k dalšímu rozšíření H-2 programů. Během jeho prvního mandátu se tyto programy výrazně zvětšily a pandemie vedla k dalším opatřením, která usnadnila zaměstnávání H-2 pracovníků. Pokud by došlo k masovým deportacím, očekává se, že Trump znovu zvýší počet vydávaných H-2 víz, což by uspokojilo poptávku po levné pracovní síle, ale zároveň by prohloubilo problémy s vykořisťováním a omezováním práv pracovníků.

Zároveň by deportace mohly destabilizovat dodavatelský řetězec potravin. Historicky se Američané vyhýbali práci v zemědělství, pokud k tomu nebyli nuceni extrémními okolnostmi, jako je chudoba nebo přírodní katastrofy. Zemědělská práce je jednou z nejnebezpečnějších a nejhůře placených profesí, což ji činí pro domácí pracovní sílu neatraktivní. Návrat amerických pracovníků na pole by vyžadoval zásadní změny pracovních podmínek, což se zdá nepravděpodobné.

Lobby zemědělského průmyslu již údajně jedná s Trumpovým týmem o rozšíření H-2A víz, včetně možnosti celoročního zaměstnávání, což by ještě více usnadnilo nahrazování amerických pracovníků. Tento vývoj by mohl být výhodný pro zaměstnavatele, ale devastující pro pracovníky. Bez výrazných reforem by se tak americký potravinový systém mohl stát ještě více závislým na zranitelné pracovní síle, čímž by se prohloubily současné sociální a ekonomické nerovnosti. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) uprchlíci

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 56 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Pákistán

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

před 10 hodinami

Armáda Velké Británie

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.

před 12 hodinami

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1

Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.

včera

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko

Obrovský požár, který v květnu 2024 téměř zcela zničil nákupní centrum Marywilska 44 ve Varšavě, byl podle polského premiéra Donalda Tuska výsledkem cíleného žhářského útoku nařízeného ruskými tajnými službami. Po roce vyšetřování Tusk v neděli oznámil, že Polsko má v tomto ohledu již „jistotu“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy