Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.
Trumpova administrativa plánuje zpřísnění imigrační politiky, což by mohlo zahrnovat ukončení ochranného statusu TPS, který umožňuje legální pobyt a práci lidem z nestabilních zemí, a dokonce i pokusy o odebrání občanství naturalizovaným imigrantům. To by znamenalo přímé ohrožení desítek tisíc pracovníků, kteří hrají klíčovou roli v americkém potravinovém systému. Proti těmto plánům se vyslovila řada odborníků na pracovní trh, kteří předpovídají, že spíše než na americké pracovníky se zaměstnavatelé zaměří na rozšíření programů dočasných pracovních víz, jako je H-2.
H-2 víza, původně zavedená během Reaganovy administrativy, umožňují dočasný pobyt a práci cizincům na sezónních pozicích. Zatímco H-2A je určeno pro zemědělství, H-2B pokrývá širší spektrum odvětví, včetně pohostinství a zpracovatelského průmyslu. Tyto programy jsou však často spojovány s vykořisťováním. Pracovníci jsou závislí na svých zaměstnavatelích, což znesnadňuje změnu práce i v případě špatných pracovních podmínek. Mnozí H-2 pracovníci přicházejí do USA již zadlužení kvůli nelegálním poplatkům za zprostředkování práce, což je činí ještě zranitelnějšími vůči zneužívání.
V potravinářství jsou případy zneužívání H-2 pracovníků obzvlášť časté. Studie ukázaly, že krádeže mezd a další porušování pracovních práv jsou v tomto odvětví rozšířené. Zaměstnavatelé často preferují H-2 pracovníky před Američany, protože jsou levnější a mají méně práv. Tím se podkopává šance amerických pracovníků na lepší mzdy a podmínky.
Trumpova administrativa by se však mohla uchýlit k dalšímu rozšíření H-2 programů. Během jeho prvního mandátu se tyto programy výrazně zvětšily a pandemie vedla k dalším opatřením, která usnadnila zaměstnávání H-2 pracovníků. Pokud by došlo k masovým deportacím, očekává se, že Trump znovu zvýší počet vydávaných H-2 víz, což by uspokojilo poptávku po levné pracovní síle, ale zároveň by prohloubilo problémy s vykořisťováním a omezováním práv pracovníků.
Zároveň by deportace mohly destabilizovat dodavatelský řetězec potravin. Historicky se Američané vyhýbali práci v zemědělství, pokud k tomu nebyli nuceni extrémními okolnostmi, jako je chudoba nebo přírodní katastrofy. Zemědělská práce je jednou z nejnebezpečnějších a nejhůře placených profesí, což ji činí pro domácí pracovní sílu neatraktivní. Návrat amerických pracovníků na pole by vyžadoval zásadní změny pracovních podmínek, což se zdá nepravděpodobné.
Lobby zemědělského průmyslu již údajně jedná s Trumpovým týmem o rozšíření H-2A víz, včetně možnosti celoročního zaměstnávání, což by ještě více usnadnilo nahrazování amerických pracovníků. Tento vývoj by mohl být výhodný pro zaměstnavatele, ale devastující pro pracovníky. Bez výrazných reforem by se tak americký potravinový systém mohl stát ještě více závislým na zranitelné pracovní síle, čímž by se prohloubily současné sociální a ekonomické nerovnosti.
Související

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
USA (Spojené státy americké) , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 36 minutami

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky
před 2 hodinami

Víkendové počasí. Může být na dlouhou dobu nejchladněji
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
včera

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
včera

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
včera

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
včera

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
včera

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
včera

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
včera

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
včera

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
včera

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
včera

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
včera

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
včera
Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.
Zdroj: Libor Novák