Průzkum: Většinu Čechů zajímá situace s šířením covid-19, obavy rostou

Více než tři čtvrtiny Čechů se v červenci hodně zajímaly o vývoj situace okolo šíření nového typu koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19. Z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, také vyplývá, že se lidé stále hodně obávají o zdraví svých blízkých, kladně odpovědělo 70 procent dotázaných. O svoje zdraví se bojí 54 procent lidí.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Údaje jsou z druhé poloviny července. V té době byli čeští občané k dalšímu vývoji situace ohledně šíření koronaviru podstatně skeptičtější než v druhé polovině června, vyplývá z průzkumu CVVM.

Respondenti se také v zatím posledním průzkumu klonili k tomu, že se situace ohledně šíření koronaviru v České republice, Evropě i ve světě bude dále zhoršovat.

V druhé polovině července se o vývoj situace v souvislosti s šířením koronaviru více než čtvrtina (26 procent) českých občanů starších 15 let zajímala velmi a další více než polovina (51 procent) spíše. Jen pět procent respondentů se o vývoj situace nezajímalo vůbec.

Zájem o situaci okolo šíření koronaviru je vyšší mezi ženami, zajímá se o ni 82 procent žen a 72 procent mužů. Zájem o situaci s vývojem šíření viru stejně jako obavy o vlastní zdraví roste s věkem.

Rozdíly mezi muži a ženami panovaly i v obavách o vlastní zdraví, ženy se k těmto obavám přiznaly v 64 procentech, muži v 44 procentech. Ženy taky častěji uváděly, že se obávají o zdraví svých blízkých (75 procent žen, 64 procenta mužů). Menší míra obav o vlastní zdraví se objevila mezi respondenty s vysokoškolským vzděláním a obyvateli největších měst.

Osm procent respondentů červencového výzkumu uvedlo, že měli na základě příznaků podezření, že mají onemocnění covid-19. Na otázku, zda respondent sám má nebo měl testem potvrzené onemocnění covid-19, kladně odpovědělo jen necelé procento dotázaných.

Průzkum se konal 18. až 29. července na vzorku 972 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stíhaný soudce Závurka rezignoval na svou funkci, ještě tři měsíce bude…

19.09.2020 12:12 Trestně stíhaný soudce Okresního soudu v Kutné Hoře Milan Závurka se vzdal funkce. Spolu se dvěma…

Lidé roušky od státu vyhazují nebo vrací Babišovi. Přihlásil se o ně…

19.09.2020 10:46 Mysleli to dobře, u některých lidí však vládní politici opět narazili. Občanům starším 60 let v…

Internetem se šíří výzva ke stávce studentů. Vše bych zavřel, říká pro EZ…

18.09.2020 22:22 Aktualizováno Jejich lavice možná osiří. V pondělí chtějí studenti základních a středních škol po celé České…

Doručovatelka upozornila na nehygienické roušky, pošta jí vyhodila. Údajně…

18.09.2020 22:22 Aktualizováno Upozornila na šlendrián a tvrdě za to zaplatila. Doručovatelka České pošty z pobočky v Mníšku pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama