Prvními mláďaty narozenými v roce 2020 v zoo Praha je ovce a želva

Prvními mláďaty, která se letos narodila v pražské zoologické zahradě, jsou beránek ovce kamerunské a želva tuniská, jejíž chov v zoo pochází z jedinců zabavených pašerákům. Mládě ze zakrslého plemena ovce domácí se jako první v roce narodilo v pražské zoo i v minulých dvou letech.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ovce kamerunská (foto: Petr Hamerník)
doporučujeme

Sameček ovce kamerunské je spolu s matkou, která už jedno mládě úspěšně odchovala, k vidění v Dětské zoo v dolní části areálu zoo. V této expozici se selským statkem, kurníky a stájemi mohou návštěvníci některá zvířata krmit a pohladit si je. Ovce zde žijí od roku 2005 ve společném výběhu s lamami.

Želvám tuniským se narodilo jedno mládě v poslední den minulého roku a další dnes. "Želvičky váží cca deset gramů a měří 3,4 centimetru. Ve vajíčku byly příčně složené podél švu, který vede prostředkem břicha, a budou se narovnávat několik dní. Inkubační doba při teplotě 31,5 stupně Celsia byla 71 a 72 dní," uvedl kurátor chovu plazů Petr Velenský. Obě mláďata jsou v zázemí, dospělé jedince mohou návštěvníci vidět v pavilonu Afrika zblízka v horní části areálu Zoo Praha.

Želva tuniská patří k nejmenším a nejpestřejším poddruhům želvy žlutohnědé. Výzkumy naznačují, že mimo Tuniska a nejzápadnějšího cípu Alžírska obývá tato želva ostrůvkovitě také Sardinii a Sicílii. Do Evropy ji zřejmě rozšířili Kartáginci nebo Římané v antické době.

Podle pražské zoo jsou želvy tuniské často nabízeny ke koupi turistům, zejména v severní Africe. Matku obou nynějších mláďat zabavili pašerákům na pražském letišti. "Lidé by si měli uvědomit, že je to nelegální, a tato zvířata nekupovat," varoval Velenský.

Pražská zoo patří k nejvíce navštěvovaným místům v Česku. Podle údajů agentury CzechTourism byla v roce 2018 s 1,43 milionu lidí třetím nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Česku. Víc návštěvníků měl jen Pražský hrad a lanová dráha na Petřín. Loni do pražské zoo zavítalo 1,456.526 lidí a o více než 8000 lidí tak padl její dosavadní rekord z roku 2016. Zahrada v Troji se poprvé otevřela 28. září 1931. Chová přes 670 druhů zvířat.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čechy drtí vysoký tlak. Jak nad ním vyzrát?

22.01.2020 22:04 Aktualizováno Přibližně polovina pacientů s vysokým tlakem podle lékařů nedodržuje pokyny k léčbě tak, jak mají.…

V ateliérech na Barrandově hořely kulisy, škoda činí 300 tisíc korun

22.01.2020 18:29 Aktualizováno Na pražském Barrandově na Kříženeckého náměstí dnes odpoledne hořel v podzemním podlaží budovy…

Jaroslav Kubera (†72). Poslední rozloučení s šéfem Senátu bude 3. února

22.01.2020 17:16 Aktualizováno Smuteční shromáždění k uctění památky zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se uskuteční…

Útok v Plzni byl pokusem o vraždu. Cizinec si odpyká 10 let, oběť přišla o…

22.01.2020 17:12 Bezdůvodným pobodáním muže na ulici v Plzni spáchal Andrij Šovheňuk pokus o vraždu, nikoliv těžké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama