Soud odmítl dovolání zbrojaře Smrže, žádal miliony za stíhání

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání zbrojaře Michala Smrže, který žádal odškodnění více než 31 milionů korun od ministerstva spravedlnosti. Důvodem bylo trestní stíhání v kauze údajné korupce kolem nákupu tater pro českou armádu.

Ministerstvo spravedlnosti ČR
doporučujeme

Smrž byl zproštěn obžaloby a stát mu přiznal nárok na omluvu a finanční zadostiučinění 180.000 korun. Odmítnutí dovolání je patrné z databáze InfoSoud. Odůvodnění zatím NS nezveřejnil. Výsledek nechtěl s ohledem na probíhající doručování komentovat ani mluvčí soudu Petr Tomíček.

Smrž peníze žádal jako ušlý zisk ze svých společností, dále jako kompenzaci za to, že nemohl působit v představenstvu některých firem, za právní služby a škody vzniklé zablokováním bankovního účtu. Zhruba čtyř milionů se pak domáhal za nemajetkovou újmu. Justice v tomto bodě pokládala za dostačující sumu již dříve přiznanou ministerstvem spravedlnosti.

V kauze kromě Smrže figuroval i bývalý ministr obrany Martin Barták, kterého soudy rovněž zprostily obžaloby. I on podal na stát žalobu kvůli odškodnění, později ji však stáhl. V roce 2016 mu ministerstvo spravedlnosti, stejně jako Smržovi, přiřklo 180.000 korun.

Tehdejší první náměstek ministryně obrany Barták podle žalobců při návštěvě Spojených států, kam odjel v únoru 2008 jako člen delegace premiéra Mirka Topolánka (ODS), neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williamu Cabanissovi úplatek ve výši přes 80 milionů korun. Penězi si firma měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem.

Bartákova známého Smrže vyšetřovatelé podezírali z toho, že se snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv na představitele českého ministerstva obrany i vlády.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár paneláku v Bohumíně byl žhářský útok, soudí hejtman. Jeden muž…

08.08.2020 23:41 Aktualizováno Vše nasvědčuje tomu, že dnešní požár v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku byl žhářský útok.…

V Bohumíně hořel panelový dům. 11 mrtvých včetně tří dětí

08.08.2020 23:39 Aktualizováno Při požáru v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku dnes zemřelo 11 lidí, z toho tři děti. ČTK to…

Obec doporučila lidem, aby si udělali zásoby. Přišla kritika, ozval se i…

08.08.2020 23:39 Aktualizováno Kdo by si nevzpomněl na tu jarní paniku, kdy začínala první vlna epidemie koronavir, a kdy lidé…

Proč lidé nechtějí nosit roušky? Podle vědce to souvisí s pamětí

08.08.2020 23:39 Aktualizováno Zda jsou lidé ochotní se podřídit počátečním pandemickým opatřením, ovlivňuje i krátkodobá paměť.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama