Státní zástupce podal obžalobu na člověka, který měl bojovat na Ukrajině

Státní zástupce podal obžalobu na člověka, který se podle něj v roce 2015 zapojil do ozbrojeného konfliktu na Ukrajině, a to na straně separatistů z neuznané proruské Luhanské lidové republiky. Viní ho z teroristického útoku a z účasti na teroristické skupině. Na svém webu to dnes uvedlo Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Za teroristický útok spáchaný členem organizované skupiny hrozí podle českého trestního zákoníku 12 až 20 let vězení, za účast na teroristické skupině případně pět až 15 let. Případem se bude zabývat pražský městský soud.

Obdobný případ nyní řeší i Krajský soud v Plzni, kde čelí obžalobě z teroristického útoku šestadvacetiletý muž. Podle státního zástupce odletěl v červenci 2015 na východní Ukrajinu do míst ovládaných separatistickými strukturami, takzvané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, které vyhlásily odtržení od Ukrajiny. Podle spisu se tam nechal vyškolit, vyzbrojit a vystrojit separatisty a pak se u nich zapojil do různých vojenských úkolů včetně práce v rozvědce, strážní službě, hlídkování i do bojů s ukrajinskými jednotkami. Muž vinu odmítá. Tvrdí, že na výcvikové základně armády separatistů působil jako civilní zaměstnanec a pracoval v kuchyni.

Konflikt, při němž Kyjev ztratil kontrolu nad rozsáhlým územím východní Ukrajiny, si od jara 2014 vyžádal tisíce mrtvých. Ukrajina a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to popírá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mnohá dětská hřiště v Praze budou nadále přístupná

03.03.2021 18:09 Dětská hřiště v mnohých pražských městských částech zůstanou otevřená. Nezbytné bude ale nošení…

Lockdown zasáhl i do jarních prázdnin, omezil aktivity dětí

03.03.2021 14:13 Zrušené prázdniny u babiček, pobyty v přírodě i cesty do hor - tak vypadají jarní prázdniny dětí z…

Politici vyzvali Pražany v dopise k ohleduplnosti kvůli covidu

03.03.2021 13:46 Představitelé hlavního města vyzvali Pražany, aby se chovali ohleduplně a dodržovali nařízení proti…

Soud kauzu Vidkun odročil na duben, chce opět vyslechnout Kadlece

03.03.2021 10:48 Olomoucký krajský soud odročil kauzu Vidkun, odkrývající podle žalobců korupční vztahy mezi tamními…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama