V Kynicích je v karanténě 26 lidí, plošná opatření skončila

Kynice na Havlíčkobrodsku jsou první den bez plošné karantény. Nařízenou ji má 26 lidí kvůli nemoci COVID-19 nebo kontaktu s nemocným. První lidé mohli odejít do zaměstnání, část odjela na poštu pro zásilky, k jejichž doručení byl potřebný podpis. Plošnou karanténu podle starostky Jaroslavy Smetanové asi 90 místních snášelo dobře. Částečně podle ní znamenala pocit bezpečí, že se další nákaza do obce nezavleče, zároveň ale bylo těžké smířit se se závislostí na okolí. V obci není obchod ani jiná občanská vybavenost.

"Lidé doufali, že se karanténa zruší někdy v průběhu tohoto týdne, že to vyjde zrovna na 1. dubna na apríla, je vtipné, takové symbolické," řekla Smetanová.

Hlavním dnešním úkolem podle ní bude shromáždit a nechat bezpečně zlikvidovat odpad, který se během karantény nevyvážel. Lidé už v úterý dostali pevné pytle a ochranné jednorázové rukavice. "Až bude přistavený kontejner, budeme pytle svážet nebo si je tam lidé sami odnesou," řekla Smetanová.

Z obce podle ní odjíždí za prací asi tři desítky lidí. Dnes to byli jen jednotlivci, ostatní mohou pracovat z domu, případně se musí se zaměstnavateli domluvit na nástupu. Do zaměstnání dnes mohl i místostarosta obce Tomáš Francl. Firma, v níž pracuje, 14 dní nefungovala. "Od pondělí zase jedou, takže jsem se dnes přidal," řekl Francl.

V obci se nákaza rozšířila po oslavě MDŽ 7. března. Jeden z jejích účastníků měl koronavirovou infekci. Někteří lidé pak pořádání akce kritizovali. Podle Andrey Vosáhlové a Šárky Matějkové z Kynic ale nikdo z kritiků nebral v úvahu tehdejší situaci. Proti kritice se ohradily v obecním zpravodaji. "Neplatil zákaz volného pohybu lidí, všechny dosud potvrzené případy měly cestovatelskou anamnézu, první komunitní nákaza byla zjištěna až o tři dny později, děti chodily do škol a na Vysočině se těšily na nastávající prázdniny, byly zakázané akce nad 5000 osob, což převyšovalo o 4950 kynickou akci," zdůraznily.

Obec od 16. března hlídala nepřetržitě policie. Vypomáhali jí dobrovolní hasiči z okolních obcí. Mezi nimi i hasiči z Číhoště, kteří podle starosty Jaroslava Tvrdíka doplňovali policejní hlídky. Obavy z rozšíření karantény podle něj obce v okolí neměly. "Tady to bylo všechno v klidu. Byla to jen taková prevence, lidi se chovali zodpovědně," řekl Tvrdík.

Podle policejní mluvčí Dany Čírtkové policie nemusela řešit žádné porušování pravidel. Lidé se chovali disciplinovaně a ohleduplně. Dohled policie skončil 31. března o půlnoci. Před ukončením karantény v obci zasahovali i profesionální hasiči. Na doporučení hygieniků dezinfikovali lihem z postřikovačů stany policejních hlídek i objekty v obci včetně obecního úřadu. Práce jim podle mluvčí hasičů Petry Musilové trvala asi tři hodiny.

Související

Více souvisejících

Kraj Vysočina život Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 53 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy