V Kynicích je v karanténě 26 lidí, plošná opatření skončila

Kynice na Havlíčkobrodsku jsou první den bez plošné karantény. Nařízenou ji má 26 lidí kvůli nemoci COVID-19 nebo kontaktu s nemocným. První lidé mohli odejít do zaměstnání, část odjela na poštu pro zásilky, k jejichž doručení byl potřebný podpis. Plošnou karanténu podle starostky Jaroslavy Smetanové asi 90 místních snášelo dobře. Částečně podle ní znamenala pocit bezpečí, že se další nákaza do obce nezavleče, zároveň ale bylo těžké smířit se se závislostí na okolí. V obci není obchod ani jiná občanská vybavenost.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Lidé doufali, že se karanténa zruší někdy v průběhu tohoto týdne, že to vyjde zrovna na 1. dubna na apríla, je vtipné, takové symbolické," řekla Smetanová.

Hlavním dnešním úkolem podle ní bude shromáždit a nechat bezpečně zlikvidovat odpad, který se během karantény nevyvážel. Lidé už v úterý dostali pevné pytle a ochranné jednorázové rukavice. "Až bude přistavený kontejner, budeme pytle svážet nebo si je tam lidé sami odnesou," řekla Smetanová.

Z obce podle ní odjíždí za prací asi tři desítky lidí. Dnes to byli jen jednotlivci, ostatní mohou pracovat z domu, případně se musí se zaměstnavateli domluvit na nástupu. Do zaměstnání dnes mohl i místostarosta obce Tomáš Francl. Firma, v níž pracuje, 14 dní nefungovala. "Od pondělí zase jedou, takže jsem se dnes přidal," řekl Francl.

V obci se nákaza rozšířila po oslavě MDŽ 7. března. Jeden z jejích účastníků měl koronavirovou infekci. Někteří lidé pak pořádání akce kritizovali. Podle Andrey Vosáhlové a Šárky Matějkové z Kynic ale nikdo z kritiků nebral v úvahu tehdejší situaci. Proti kritice se ohradily v obecním zpravodaji. "Neplatil zákaz volného pohybu lidí, všechny dosud potvrzené případy měly cestovatelskou anamnézu, první komunitní nákaza byla zjištěna až o tři dny později, děti chodily do škol a na Vysočině se těšily na nastávající prázdniny, byly zakázané akce nad 5000 osob, což převyšovalo o 4950 kynickou akci," zdůraznily.

Obec od 16. března hlídala nepřetržitě policie. Vypomáhali jí dobrovolní hasiči z okolních obcí. Mezi nimi i hasiči z Číhoště, kteří podle starosty Jaroslava Tvrdíka doplňovali policejní hlídky. Obavy z rozšíření karantény podle něj obce v okolí neměly. "Tady to bylo všechno v klidu. Byla to jen taková prevence, lidi se chovali zodpovědně," řekl Tvrdík.

Podle policejní mluvčí Dany Čírtkové policie nemusela řešit žádné porušování pravidel. Lidé se chovali disciplinovaně a ohleduplně. Dohled policie skončil 31. března o půlnoci. Před ukončením karantény v obci zasahovali i profesionální hasiči. Na doporučení hygieniků dezinfikovali lihem z postřikovačů stany policejních hlídek i objekty v obci včetně obecního úřadu. Práce jim podle mluvčí hasičů Petry Musilové trvala asi tři hodiny.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie nehodlá lidem bránit ve shromažďování kvůli opatřením ministerstva

05.06.2020 18:19 Policie nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví.…

Soud odmítl žalobu advokáta Černého, kterému vadí nošení roušek

05.06.2020 17:06 Soud odmítl žalobu advokáta Adama Černého, který se domáhal zrušení opatření ministerstva…

Děti vylovily z řeky v Brně urnu, zřejmě i se zpopelněnými ostatky

05.06.2020 17:02 Děti v Brně vylovily z řeky urnu zřejmě i se zpopelněnými ostatky. Zabývají se tím strážníci.…

Covid-19 zaskočil epidemiology. Vyléčený pacient z Vysočiny je znovu…

05.06.2020 15:34 Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, který je po vyléčení z covidu-19 opět pozitivní.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy