Na Domažlicku vlaky jen tak nevyjedou. Trať bude po nehodě zavřena do konce týdne

Železniční trať na Domažlicku zůstane po ranní srážce vlaků uzavřená zřejmě až do pátku 18:00. Uvedly to České dráhy. Podle mluvčí Správy železnic Radky Pistoriusové je třeba počkat, až na místě skončí práce vyšetřovatelů Drážní inspekce, pak lze vlaky odstranit a prozkoumat stav trati. Při čelní srážce dvou vlaků tři lidé zemřeli, pět lidí je ve vážném stavu a čtyři jsou středně těžce zranění, více než čtyři desítky lidí jsou zraněny lehce.

Vlaky se srazily okolo 8:00 u obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov. Záchranné práce trvaly zhruba do 11:00, kdy zdravotníci z místa transportovali všechny zraněné. Na trati zůstávají oba dva poškozené vlaky - mezinárodní rychlík a osobní vlak RegioShark. Havárie si vyžádala mimořádné nasazení záchranných složek.

"Po prvotním průzkumu jsme zjistili, že jednotky nebudou muset vyprošťovat těžkým vyprošťovacím nářadím. Takže (záchranáři a hasiči) začali přenášet po prvotním ošetření zraněné na místo, kde je už záchranná služba třídila a stanovovala prioritu závažnosti zranění," popsal Jaroslav Hrdlička, vedoucí směny hasičů. Na místo nehody se sjelo 12 jednotek hasičů, což je asi padesátka hasičů.

Samotný zásah na místě nehody byl velmi rychlý, což ocenili i hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová (ODS a TOP 09) i ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Během asi 45 minut byla většina cestujících z vlaků vyproštěna. Po 11:00 hodině zbývalo vyprostit pouze tělo strojvůdce expresu, který ve zdemolované kabině zůstal zaklíněn. Šlo o jednu ze tří obětí nehody.

Podle vedoucí lékařky, která na místě organizovala záchranné práce zdravotníků, byla první informace nejprve taková, že se srazily vlak a auto. Teprve na místě záchranáři zjistili skutečný rozsah nehody. K havárii tak vyjely další jednotky záchranné služby, postupně přijížděli i kolegové z Německa, kteří převezli některé zraněné do německých nemocnic. Po příjezdu záchranářů byla ještě většina lidí ve vlacích a jen několik venku.

Obec Milovče hned po nehodě zřídila v místním kulturním domě středisko, kam byli převáženi lehce zranění a kam si mohli příbuzní pro své blízké přijet. Po poledni už byli všichni cestující převezeni nebo z místa odjeli.

Scéna na místě připomínala do značné míry tragédii, která se stala loni v červenci u Perninku na Karlovarsku. Osobní vlak z Karlových Varů do německého Johanngeorgenstadtu se tehdy srazil s osobním vlakem v opačném směru. Obě kabiny srážka zničila. V obou vlacích jelo 33 lidí včetně personálu. Při nehodě dva lidé zemřeli, 24 se zranilo. U Perninku ale měli hasiči o to těžší práci, že se vlaky střetly v úzké soutěsce, kam nemohly dojet vozy hasičů a záchranářů, hasiči tak zraněné museli nosit po kolejích až do stanice. Dnes u Milovče hasičům pomohlo to, že vedle trati byla snadno přístupná louka, na které mohly přistávat i helikoptéry.

Podobné byly ale možná příčiny obou nehod. U Perninku strojvedoucí trati nenahlásil dispečerovi odjezd ze zastávky a bez povolení vjel na trať, dnes podle ministra průmyslu a obchodu strojvedoucí expresu nerespektoval signály. "Expres, který je z Mnichova, projel na žlutou a nezpomalil. Řidič pravděpodobně nereagoval ani na signalizaci uvnitř lokomotivy, ale to se musí ještě prověřit, protože šlo o německou lokomotivu. Následně projel i návěstidlo stůj a poté už došlo k nevyhnutelné srážce s osobním vlakem, který měl minutové zpoždění a na který měl expres čekat," řekl novinářům na místě Havlíček.

Podobně rozsáhlý zásah měli hasiči v Plzeňském kraji asi před 11 měsíci, kdy se tam také srazily vlaky. Osobní vůz tehdy narazil do měřicího vozu. Ztráty na životech ale nebyly a zraněných bylo méně. "Bohužel se nám to tedy nevyhýbá a začíná se nám to opakovat. Ale doufejme, že to bylo na dlouhou dobu poslední takové neštěstí, se kterým jsme se u nás setkali," dodal Hrdlička.

Hasiči zůstanou na místě do vyproštění poslední oběti ranní srážky. Pak místo nehody převezmou drážní hasiči.

Související

Po srážce vlaků u Domažlic několik mrtvých a zraněných

Srážku vlaků u Domažlic, kde zemřeli tři lidé, stále šetří policie i inspekce

Kriminalisté a drážní inspekce stále vyšetřují čelní srážku expresu z Mnichova s regionálním osobním vlakem u obce Milavče na Domažlicku, kde 4. srpna zahynuli tři lidé a desítky se zranily. Místo nehody bylo do dvou dnů opravené a je průjezdné. V plzeňské fakultní nemocnici zůstává poslední z vážně zraněných cestujících, zjistila dnes ČTK.

Více souvisejících

srážka vlaků na Domažlicku (4.8.2021) Vlaky

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Ukrajinské rodiny čekaly v krutých mrazech, jestli se jejich blízkým podaří dostat z levého břehu řeky Dněpr

Ukrajinské rodiny v Chersonu dnes čekaly v krutých mrazech na to, zda se jejich blízkým podaří dostat z levého, Rusy okupovaného břehu řeky Dněpr na břeh pravý, který má pod kontrolou Kyjev. Napsala o tom agentura Reuters. Úřady v Chersonské oblasti v sobotu dočasně pozastavily platnost zákazu překračovat řeku. Evakuace je podle nich nezbytná kvůli silnému ruskému ostřelování a očekávanému zintenzivnění bojů,

Aktualizováno před 52 minutami

Ukrajinská armáda střeží své území

Ve vojenském prostoru Libavá už cvičí první ukrajinští vojáci

Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení, řekl dnes serveru iDNES.cz náčelník generálního štábu Karel Řehka. Ministerstvo podle serveru nesdělilo z bezpečnostních důvodů přesný počet vojáků ani informace o tom, kdy do Česka přijeli.  

Aktualizováno před 53 minutami

před 57 minutami

Lyžování, ilustrační foto

V Česku začala lyžařská sezóna. Na Černé hoře bylo o víkendu tisíc lyžařů

Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K dispozici měli zkrácenou sjezdovku Anděl s asi půl metrem sněhu. Od pondělí bude areál mimo provoz. Opět otevře v pátek 9. prosince, kdy by se mělo lyžovat na celé sjezdovce Anděl o délce 1,1 kilometru. ČTK to dnes řekla mluvčí SkiResortu Černá hora - Pec Zina Plchová. V pátek by se mělo začít lyžovat i ve Špindlerově Mlýně.

před 1 hodinou

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Představitelé Kyjeva, Finska a Pobaltí kritizují návrh Macrona dát Rusku bezpečnostní záruky

Představitelé Ukrajiny, Finska a Baltských států dnes kritizovali výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který v rozhovoru s francouzskou televizí TF1 naznačil, že v rámci budoucích jednání o ukončení války na Ukrajině bude potřeba dát Rusku bezpečnostní záruky. Podle Kyjeva či Pobaltí je to ale Moskva, kdo by se měl po ukončení invaze zaručit Evropě. Napsal to list Financial Times (FT).

před 2 hodinami

Vlaky

Kvůli poruše vedení u Chocně vlaky dvě hodiny nejely

Kvůli najetí vlaku do takzvané hákovnice na trakčním vedení mezi Chocní a Ústím nad Orlicí stál dnes odpoledne dvě hodiny provoz na hlavním koridoru Praha - Ostrava. Vlaky čekaly ve stanicích a některé nabraly až dvouhodinová zpoždění. "Provoz byl obnoven ve 14:58, vlaky se postupně rozjíždějí," řekla ČTK mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

před 2 hodinami

Obchody

Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly o až 15 procent

Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly proti začátku adventu zhruba o deset až 15 procent. Meziročně jsou zhruba srovnatelné nebo vyšší o jednotky procent. Lidé nejvíce nakupovali hračky, drobnější elektroniku, ale i hotová těsta nebo sváteční šunky. Vyplývá to z informací obchodníků, které dnes poskytli ČTK.

před 3 hodinami

Ursula von der Leyenová

EU by podle von der Leyenové měla upravit státní podpory a zvýšit financování přechodu na zelenou ekonomiku

Evropská unie by měla zlepšit pravidla pro státní podporu a zvážit vyšší financování přechodu na zelenou ekonomiku, aby zabránila odlivu investic kvůli novému americkému balíčku dotací na zelenou energii známému jako zákon o snížení inflace (IRA). EU a USA by také měly spolupracovat v oblasti čisté ekonomiky. Uvedla to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Těžba ropy

Zástupci OPEC a OPEC+ se dohodli, že ponechají těžební limity ropy beze změny

Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, tedy skupiny označovaná OPEC+, se na dnešním zasedání dohodli, že ponechají své těžební limity beze změny. Ropné trhy musí nejprve vyhodnotit dopad zpomalující čínské ekonomiky na poptávku a cenového limitu pro ruskou ropu na nabídku. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Protesty za práva žen v Íránu

Írán po sérii masových protestů a tragédií ruší mravnostní policii. Dohlížela i na nošení šátků

Íránský generální prokurátor oznámil zrušení mravnostní policie, jejíž zásah stál u zrodu současných protivládních protestů. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na zprávu íránské agentury ISNA. Podle ní generální prokurátor Mohammad Džafar Montazerí mluvil o konci mravnostní policie na sobotním náboženském setkání ve městě Kom. Ministerstvo vnitra, které za mravnostní policie zodpovídá, zatím zprávu nijak nekomentovalo.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Velká Británie

Británie chce razantněji zasáhnout proti migraci, Albáncům azyl nedá

Britská vláda zvažuje, jak omezit vysoké počty migrantů, kteří do země přijíždějí bez příslušných dokladů přes Lamanšský průliv. Ministryně vnitra Suella Bravermanová podle dnešní zprávy listu The Sunday Times podporuje návrh, podle kterého by všichni tito migranti byli po příjezdu zadrženi v záchytných středisek a neměli by právo na legalizaci pobytu. Na udělení azylu podle ministerstva nemají právo Albánci, kteří letos tvoří asi čtvrtinu všech migrantů, již do Británie dorazili nelegální cestou.

před 6 hodinami

sopka Semeru

Úřady na indonéském ostrově Jáva vyhlásily po erupci sopky Semeru evakuaci

Úřady na indonéském ostrově Jáva vydaly po dnešní erupci sopky Semeru příkaz k evakuaci, domovy už opustilo téměř 2000 lidí. Informovala o tom agentura Reuters. Semeru, která je zároveň nejvyšší horou ostrova, vychrlila oblak popela a kouře do výšky 15 kilometrů a po svazích stékají proudy žhavé lávy. Úřady zatím nehlásí žádné zraněné.

před 7 hodinami

Na hlavní trati u Jihlavy je zastavený provoz, vlak narazil do stromu

Na hlavní trati u Jihlavy vlak narazil do stromu, provoz je zastavený

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od rána zastavený provoz. Lokomotiva nákladního vlaku narazila před 9:00 do spadlého stromu, na místě je poškozené trakční vedení. Při nehodě se lehce zranil strojvedoucí a je poškozená lokomotiva. České dráhy (ČD) zajišťují náhradní autobusovou dopravu v úseku z Rantířova do Jihlavy, řekl ČTK mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. První odhad škody na lokomotivě je 250.000 korun.

před 7 hodinami

Otrokovice: Požár bytového domu má jednu oběť a tři zraněné. Nikdo uvnitř být neměl

V místní části Otrokovic v Kvítkovicích v sobotu vpodvečer zasáhl požár opuštěný bytový dům. Hasiči z něj vynesli tři osoby, jedna z nich poté zemřela. ČTK o tom dnes informoval mluvčí hasičů Roman Žemlička. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy