Atény/Berlín - Řecko srážejí enormní dluhy na kolena, přesto zůstává optimistické. Ministr hospodářství Jorgos Statchakis dnes prohlásil, že dohoda nutná pro odblokování peněz z finanční pomoci bude dohodnuta začátkem příštího týdne. Podle informací Evropské centrální banky jsou ale obyčejní řečtí střadatelé naopak stále pesimističtí.
Po jednání s nejvyššími představiteli EU, včetně německé kancléřky Angely Merkelové na počátku tohoto týdne, Atény oznámily, že předloží balík reforem svým partnerům v eurozóně do pondělí. Návrh reforem má Řecku uvolnit další peníze ze slíbené pomoci, bez těchto peněz zemi hrozí platební neschopnost.
"Věřím, že na počátku příštího týdne budeme mít dohodu o balíku reforem navržených řeckou vládou a o financování země," prohlásil Statchakis. Neupřesnil však, kdy hodlá vláda seznam reforem odeslat.
Reformy jsou citlivým tématem pro levicový kabinet premiéra Alexise Tsiprase, který se dostal k moci v lednu. Tsipras vyhrál volby i díky slibům, že ukončí úsporná opatření. Zatím není jasné, zda budou do návrhu zahrnuta i opatření schválená předchozí konzervativní vládou, jako privatizace a reforma penzí.
Představitelé eurozóny Aténám řekli, že dokud neschválí jejich návrh reforem ministři financí eurozóny, nedostanou další peníze. Atény drží při životě od roku 2010 záchranný úvěr od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu v celkové výši 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč).
Eurozóna má na základě reforem rozhodnout o výplatě zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z programu úvěrové pomoci, o jehož čtyřměsíčním prodloužení rozhodla na konci února.
Ve středu zažila řecká vláda zklamání, když se jí nepodařilo získat 1,2 miliardy eur z Evropského fondu finanční stability (EFSF). Představitelé eurozóny se shodli, že Řecko na peníze nemá právní nárok. Nepříjemná je i dnešní zpráva o snížení objemu vkladů v řeckých bankách o téměř osm miliard eur na 147,5 miliardy eur (čtyři biliony korun). Před krizí na konci roku 2009 bylo v bankách kolem 240 miliard eur. Vývoj v Řecku ostře kontrastuje se situací ve zbytku zemí eurozóny, kde žádné větší odlivy peněz nejsou zaznamenávány.
Související
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
Do Evropy dorazil pozůstatek hurikánu. Počasí bude místy hodně nebezpečné
Řecko , eurozóna , Alexis Tsipras
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
před 2 hodinami
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
před 3 hodinami
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
před 4 hodinami
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
před 4 hodinami
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
před 5 hodinami
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
před 6 hodinami
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
před 7 hodinami
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
před 7 hodinami
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
před 8 hodinami
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
před 9 hodinami
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
před 9 hodinami
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
před 10 hodinami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 11 hodinami
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 12 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 12 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 13 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 14 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 15 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 15 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
Čeští politici v posledních hodinách reagovali na výsledky parlamentních voleb v Maďarsku, kde končí éra Viktora Orbána v premiérském úřadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) poblahopřál Peteru Magyarovi k vítězství a vyzval ho ke konstruktivní spolupráci obou zemí.
Zdroj: Jan Hrabě