Podmínky v průmyslu jsou podle indexu nejlepší od začátku měření v červnu 2001

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v květnu nadále zlepšovaly, index PMI stoupl na 61,8 bodu z dubnových 58,9 bodu. Jde o nejvyšší hodnotu od začátku sběru dat v červnu 2001. Informovala o tom dnes společnost IHS Markit.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Za nárůstem je především silnější růst objemů výroby a nových zakázek. Výroba totiž vzrostla nejrychleji od února 2018. Některé firmy ale registrovaly výrazný tlak na své kapacity způsobený nedostatkem surovin. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

Z průzkumu dále vyplývá, že nedostatek komodit dále zvýšil tlak na ceny, přičemž růst vstupů byl nejrychlejší v historii průzkumu. K zrychlení inflace vedlo zdražení materiálů, jako jsou kovy a obalové materiály, i vyšší sazby dodavatelů.

Na maximu v květnu byly ale také ceny u výstupu. Firmy v květnu totiž kompenzovaly větší náklady zvýšením svých prodejních cen. "Tempo inflace cen výstupů vzrostlo na nové maximum průzkumu, tempu růstu cen vstupů se ale zdaleka nevyrovnalo," uvedla společnost IHS Markit.

"Aktuální růst výrobních nákladů by mohl být v dalších měsících problém, pokud se začne promítat do spotřebních cen. Očekáváme, že Česká národní banka zvýší sazby v srpnu, případně ještě jednou ke konci druhé poloviny roku 2021," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Firmy byly podle průzkumu nejoptimističtější za čtyři měsíce a doufají, že se díky očkování podaří pandemii překonat do konce roku 2021. Optimismus navíc povzbudila silnější zákaznická poptávka a získání nových odběratelů.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama